Zdravotnictví nad propastí

Titulní obrázek

Státní, krajské a městské nemocnice se mají v Polsku transformovat na samostatné obchodní společnosti. Vláda premiéra Donalda Tuska chce tímto rozhodnutím odvrátit hrozící krach veřejného zdravotnictví. Její úsilí ale naráží na politická úskalí…

Opoziční strana Právo a spravedlnost vidí v reformě pokus privatizovat nemocnice do vlastní kapsy, Svaz demokratické levice se zase obává, že se péče stane pro chudší občany nedostupnou.

Prezident Lech Kaczyński prohlásil, že pacient nemůže být zdrojem zisku a nemocnice není stroj na peníze. Obsah vládní reformy považuje za asociální, hrozí vetem a chce požádat o vyhlášení referenda o privatizaci nemocnic.

Polská vláda upozorňuje na to, že ani neustále sílící proud peněz, který do zdravotnictví plyne, nezlepšuje jeho špatnou úroveň a nepomáhá řešit výši platů zaměstnanců v bílém.

Pokračovat v dosavadní politice podle ministerstva zdravotnictví nemá žádný smysl a v podstatě jakékoli řešení je lepší než žádné.

Ministryně Ewa Kopaczová proto navrhuje hodit nemocnice do vody komerčních vztahů a pak se uvidí. Ty nemocniční obchodní společnosti, které se začnou chovat hospodárně, zůstanou na hladině.

Stát chce všem zajistit vyrovnané startovní podmínky tím, že promine dluhy, které vůči němu nemocnice mají.

Celý článek si můžete přečíst na serveru týdeníku Ekonom nebo ZDE.

Martin Dorazín (Český rozhlas), Ekonom

Ohodnoťte tento článek!