Ze 702 000 vězňů v Rusku trpí 56 000 AIDS

vězení, krimi, trest, trestný čin,vězeň

Přibližně 56.000 vězňů v ruských nápravných zařízeních trpí podle vězeňské správy nemocí AIDS. Vězeňská populace v Rusku momentálně čítá 701.900 lidí.

„Počítáme, že mezi vězni je přibližně 56.000 nemocných AIDS,“ uvedl Oleg Koršunov, šéf finančního odboru vězeňské správy. Současně si postěžoval, že vybavení vězeňských nemocnic je „zchátralé“.

Agentura AFP připomněla, že před třemi lety si generální prokuratura stěžovala na to, že více než 90 procent ruských vězňů trpí různými nemocemi, často tuberkulózou, AIDS či žloutenkou, ale věznicím chybějí peníze na náležitou zdravotní péči.

Podle předloňské zprávy expertů OSN se v Rusku nakazilo virem HIV, způsobujícím AIDS, okolo 1,2 milionu lidí, což je skoro jedno procento populace. Ruské úřady loni odhadovaly počet nakažených na 700.000, což i tak byl dvojnásobek oproti stavu před pěti lety. Epidemie AIDS se v Rusku podle expertů OSN šíří tempem 200 lidí denně a počet úmrtí se vyšplhal na 20.000 ročně.

Rusko patří spolu s Ukrajinou k zemím, kde epidemie AIDS postupuje nejrychleji. Zatímco v západních státech počet nakažených virem HIV a nemocí AIDS stagnuje nebo klesá, v zemích bývalého SSSR je situace opačná. Podle expertů je boj proti nákaze nedostatečný a situace je „kritická“.

Ohodnoťte tento článek!