Země EU jednaly o tom, jak řešit rostoucí odolnost na antibiotika

Vyšší odolnost populace vůči klasickým antibiotikům má ročně za důsledek celosvětově asi 700.000 úmrtí. Ministři zdravotnictví zemí EU se proto v Lucembursku dohodli, že do poloviny příštího roku připraví plán, jak tuto situaci ve svých zemích změnit.

Novinářům to řekla Edith Schippersová, ministryně zdravotnictví Nizozemska, které nyní unii předsedá.

„Je nutné připravit a do života uvést taková opatření, která v zájmu veřejného zdraví zajistí rozumné využívání antibiotik jak v léčbě lidí, tak ve veterinářství,“ poznamenala.

„Stává se poměrně často, že u některých kmenů bakterií nemáme antibiotikum, které by zafungovalo,“ upozornil český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Připomněl i hospodářský rozměr celé věci. „Je to jasný problém z hlediska medicínské praxe. A stojí to velké peníze, vývoj nových léčiv je drahý a léčiva speciální stojí už nyní řádově více než ta běžná,“ řekl ministr ČTK.

Zdůraznil také, že situace je nejproblematičtější právě ve veterinářství, kde jsou antibiotika například ve velkochovech podávána jako prevence a plošně.

Evropská komise má také připravit vlastní návrh dalšího postupu, a to v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. Garantovat a aktivně podporovat by také měla v této věci prosazování evropských standardů a praxe v nejrůznějších mezinárodních a multilaterálních smlouvách.

Podle Schippersové bude toto téma také na programu zářijového jednání Valného shromáždění OSN.

Ohodnoťte tento článek!