Země EU potvrdily tabákovou směrnici, platit má od května

Členské země EU podle očekávání potvrdily revidovanou tabákovou směrnici. Ta například počítá s rozšířením povinných zdravotních varování na 65 procent plochy balíčku cigaret. Platit by měla začít někdy v květnu, 20 dní poté, co bude zveřejněna v úředním věstníku EU.

Podle současné legislativy musí zdravotní varování pokrývat alespoň 30 procent plochy přední a 40 procent zadní strany balíčku. Nový text předpokládá, že tato plocha by měla být zvýšena na 65 procent na přední i zadní straně. Varování by také měla mít podobu obrázku, což ve většině členských států v současnosti není pravidlem.

Směrnice zároveň požaduje, aby se ve všech zemích zakázala balení obsahující méně než 20 cigaret, která jsou levnější a tedy dostupnější pro děti.

Mezi dalšími změnami je například zákaz prodeje a tabáku například s ovocnými, mentolovými nebo vanilkovými příchutěmi do dvou let od vstupu směrnice v platnost. Zajistit to má, aby tabákové výrobky skutečně chutnaly a byly cítit jako tabákové produkty.

Návrh revidované směrnice schválili poslanci Evropského parlamentu 26. února, dnes její podobu formálně potvrdila rada ministrů členských zemí. Při hlasování byl proti polský zástupce, vyplývá z tiskové zprávy.

Dalším bodem směrnice je zákaz „zavádějícího označování“ tabákových výrobků například slovy „přírodní“ či „organický“. Směrnice zavádí sledování obchodu s tabákem a produkty z něj, pomoci by to mělo boji s pašováním a padělky. Členské země mohou navíc samy přijmout ještě přísnější opatření.

Ohodnoťte tento článek!