Zisk Pfizeru na konci roku kvůli konkurenci dále klesal

Zisk největší světové farmaceutické společnosti Pfizer vykázal v posledním loňském čtvrtletí kvůli levné konkurenci meziroční pokles o 3,5 procenta
na 2,73 miliardy dolarů. Díky snižování nákladů však dnešní výsledky překonaly očekávaní finančních trhů a akcie firmy vzrostly o tři procenta…

NEW YORK –

Zisk na akcii bez započítání jednorázových položek dosáhl 51 centů a průměrné odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters překonal o devět centů. Tržby klesly o devět procent na 13,59 miliardy USD a proti předpovědím byly lepší o 320 milionů.

Světové tržby z prodeje léku na cholesterol Lipitor stouply o tři procenta na 3,36 miliardy USD a pokračovaly v trendu slabého růstu z předešlých čtvrtletí. To je dáno tím, že zdravotní pojišťovny vedou lékaře a pacienty k využívání levnějších produktů. Celoročně však prodej Lipitoru vzrostl o 12 procent na 12,2 miliardy dolarů a tento produkt si snadno uchoval pozici nejprodávanějšího léku na předpis.

Za celý rok tržby Pfizeru klesly o dvě procenta na 51,3 miliardy dolarů a zisk se snížil o 28 procent na 8,1 miliardy USD. Toto zhoršení má na svědomí konkurence takzvaných generik, levných kopií původně patentovaných léků, které již ztratily

patentovou ochranu.

Mezi takto ohrožené produkty Pfizeru patří například přípravek na epilepsii Neurontin, kde tržby za čtvrtletí klesly o 71 procent, nebo lék na vysoký tlak Accupril s propadem o 74 procent.

Špatně na tom byl i lék na artritidu Celebrex, jehož tržby se snížily o 53 procent. Poptávka po tomto léku ochabla po skandálu kolem podobného léku Vioxx od firmy Merck.

Globální tržby z prodeje léků na vysoký tlak Norvasc se za čtvrtletí snížil o jedno procento na 1,24 miliardy USD. Prodej Viagry klesl o osm procent na 430 milionů dolarů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!