Znečištění ovzduší zabíjí v Číně 4000 lidí denně, zjistila studie

Znečištění ovzduší zabíjí v Číně asi 4000 lidí denně a je v této nejlidnatější zemi světa zodpovědné za každé šesté předčasné úmrtí. Zjistila to nová studie vědců americké Kalifornské univerzity, o níž dnes informovala agentura AP.

Vědci vypočítali, že asi 1,6 milionu lidí v Číně ročně umírá na srdeční a plicní problémy způsobené velmi znečištěným ovzduším. Už předchozí studie odhadovaly, že v důsledku znečištění ovzduší v Číně umírají jeden až dva miliony lidí, ale tento výzkum se poprvé opírá o nově zveřejňované údaje z čínského měření ovzduší.

Na znečištění ovzduší se nejvíce podílejí emise ze spalování uhlí, a to jak pro výrobu elektřiny, tak pro vytápění domů. Hlavní autor studie Robert Rohde uvedl, že asi 38 procent ze zhruba 1,3 miliardy obyvatel Číny žije v oblastech, kde je dlouhodobě nezdravá kvalita ovzduší, tak jak ji stanovují tabulky amerického úřadu pro ochranu životního prostředí.

V Číně se znečištění ovzduší zhoršuje během zimy, protože stoupá spotřeba uhlí pro vytápění domů a klimatické podmínky drží smog blíž u země, dodal Rohde. Čínská metropole Peking bude v roce 2022 hostit zimní olympijské hry.

Ohodnoťte tento článek!