Deset procent ledvin k transplantaci je od živých dárců

Méně než deset procent ledvin k transplantaci loni bylo od živých dárců. Z celkem 508 transplantovaných to bylo 47. Podle odborníků by jich mělo být víc, protože jsou většinou kvalitnější než od mrtvých. Chtějí proto podporovat dárcovství mezi příbuznými i od altruistických dárců, řekli zástupci České nefrologické společnosti a dialyzačních středisek na tiskové konferenci ke Světovému dni ledvin.

„ČR je z pohledu transplantologie na špici v Evropě. Máme velmi dobře rozvinutý program od zemřelých dárců. Rozvinuté země mají program darování od žijících daleko větší,“ řekl přednosta Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Ondřej Viklický. V Česku bylo loni transplantováno 508 ledvin, v Německu zhruba polovina.

Ledviny od živých dárců mají podle něj o u příjemců daleko lepší výsledky. Zemřelí dárci jsou totiž většinou starší lidé, kteří mají mrtvici, a kvalita jejich ledvin už tak není ideální. Připomněl, že živý dárce ledviny je před zákrokem velmi podrobně vyšetřen. „Musíme vědět, že živého dárce nijak nepoškodíme,“ dodal.

Na téměř každého pacienta se selháváním ledvin je podle Viklického potřeba se dívat jako na možného příjemce transplantované ledviny. Do dialyzačních středisek jich v Česku chodí na čištění krve přístrojem, který nahrazuje funkci ledvin, asi 7000. Do střediska musejí docházet na čtyři až šest hodin třikrát týdně.

Pacienti se selháním ledvin často nemohou normálně pracovat a jsou v invalidním důchodu. Pociťují také bolesti zad nebo kloubů či deprese a úzkosti. Pacienti smí vypít jen půl až tři čtvrtě litru tekutiny denně, trápí je proto i pocit žízně.

Stav svých ledvin si lidé mohou orientačně zjistit i přes internet na webu Ledvinová kalkulačka. Ta z otázek na zdravotní stav a rodinnou anamnézu odhadne riziko a případně doporučí návštěvu odborníka. Ve čtvrtek 14. března jsou pro zájemce otevřená i dialyzační střediska. Vyšetření trvající asi 15 minut odhalí případné problémy s ledvinami.

Zdravotní pojišťovny vydávají na léčbu onemocnění ledvin miliardy korun ročně. Průměrné náklady jednoho pacienta byly asi 550.000 korun. Pro systém veřejného zdravotního pojištění je tak dlouhodobě levnější transplantace ledviny, pojišťovny proto motivují centra, aby vhodné pacienty vyhledávaly. Od letošního roku mají dialyzační střediska navíc možnost získat další peníze za to, že mají jejich pacienti dobrou hladinu hemoglobinu a fosforu a že středisko předává informace do registru.

Ohodnoťte tento článek!