Dieta je při cukrovce nezbytná. Jak přizpůsobit stravování?

Zdroj: Pixabay.com

Dieta je nedílnou součástí úspěšné léčby cukrovky. Nejde však pouze o konzumaci správných potravin, velkou roli hrají i stravovací návyky a životní styl. Vynechání cukrů z jídelníčku bohužel obvykle nestačí.

Cukrovka je velmi nepříjemná nemoc postihující poměrně velkou část populace. Diabetes, jak je jinak cukrovka nazývána, je spojen s celoživotním dodržováním specifické diety. Při lehčím průběhu stačí správný jídelníček ke zmírnění projevů onemocnění. Naopak konzumace nevhodných potravin může průběh nemoci zhoršit. Dieta při cukrovce má svá specifická pravidla. Proto ji není vhodné nahrazovat jídelníčky, jako je Cambridge dieta, keto dieta nebo jinými trendy ve stravování, které by mohly pacientovi spíše přitížit.

Příjem sacharidů při cukrovce

Dostatečný příjem sacharidů je pro tělo nezbytný, ovšem pouze některých. Proto je důležité rozlišovat jednoduché cukry a sacharidy pro tělo potřebné. Jednoduché cukry je nejen při cukrovce, ale i v běžné stravě, nutné omezit. Právě jejich nadměrná konzumace totiž může ke vzniku cukrovky vést u zdravého člověka. Naopak složité sacharidy jsou nedílnou součástí stravy, jelikož se jedná o zdroj energie.

V dnešní době už se cukrovkáři nemusí bát, že by jejich jídelníček byl nudný a skládal se pouze ze suchých rýžových krekrů a neslazeného čaje. Potravin, které jsou při cukrovce doporučené, je stále dost a jejich kombinací se dají připravit chutná a pestrá jídla. Pacienti s cukrovkou si tak jednou za čas mohou dopřát i zdravé palačinky bez přidaných cukrů. Velmi oblíbenou potravinou, která obsahuje prospěšné sacharidy, jsou například i batáty, receptů na jejich přípravu je k dispozici mnoho. Důležitá je především rovnováha. Nevhodné potraviny se dají nahradit, aby si i člověk, kterého trápí cukrovka, mohl dopřát zajímavá jídla. Vyhledat si lze například i na zdravý, odlehčený kebab recept a vychutnat si tak v tradičním podání tučnou pochoutku, kterou by si běžně cukrovkář nemohl dovolit.

Rýže, ovoce, batáty – recept na zdravé sacharidy

Složité cukry jsou pro tělo nezbytné jakožto zásobárna energie. Tělo je potřebuje k tomu, aby mohlo zdravě fungovat. Zdraví prospěšné sacharidy se nachází například v pečivu, těstovinách, rýži, obilovinách, kukuřici, bramborách atd. Na konzumaci těchto potravin by se nemělo zapomínat. Složité sacharidy mimo jiné obsahují i již zmiňované batáty. Není proto nutné si na každý den odměřovat pouze přesné množství rýže nebo ovoce. Příjem sacharidů lze hravě doplnit zajímavější potravinou, stačí si najít na batáty recept nebo zaexperimentovat. Způsobů přípravy je mnoho a každý z nich znamená v podstatě nové jídlo. Díky tomu si i diabetik může dietu zpříjemnit.

Jednoduché sacharidy rozhodně vynechte

Monosacharidy čili jednoduché cukry, představují zdroj energie, které tělo může využít okamžitě a prochází přímo do krevního oběhu. Při konzumaci většího množství jednoduchých cukrů pak může dojít k situaci, kdy se hormon inzulín bude snažit zachránit situaci a snížit hladinu krevního cukru. V tom momentě však dochází k poklesu krevního cukru pod hladinu normálního stavu. Právě tento proces může být příčinou vzniku cukrovky. 

K nadměrnému příjmu jednoduchých cukrů dochází především konzumací sladkostí. Neznamená to, že by si cukrovkář nemohl dopřát sladkou tečku po dobrém obědě. V nabídce je nesčetné množství sladkostí pro diabetiky, případně je vždy možnost připravit si zdravé palačinky nebo jiný dezert bez použití cukru. Dá se také najít například i pro batáty recept na přípravu dezertu z těchto sladkých brambor. Rozhodující je však množství přijatých sacharidů, které nesmí pacienta s cukrovkou nijak ohrozit na zdraví.

Keto dieta není jídelníček pro cukrovkáře

Na principu omezení sacharidů ve stravě fungují nejrůznější redukční diety, typickým příkladem je keto dieta. U podobných diet je však nutné dávat velký pozor na to, aby nedošlo k vynechání sacharidů z jídelníčku úplně. Právě tak totiž většinou keto dieta a jiné nízkosacharidové jídelníčky fungují. V momentě opětovného zařazení sacharidů do stravy je pak tělo vystaveno obrovskému náporu. Nejlepší cestou je hlídat si přiměřený příjem složitých sacharidů a úplné vynechání jednoduchých cukrů. 

Příjem bílkovin a tuků při cukrovce

Velmi důležitým pravidlem je při cukrovce také omezený příjem tuků. Doporučuje se spíše konzumace tuků rostlinných, živočišné pouze výjimečně. Rostlinné tuky prospěšné pro tělo obsahuje například avokádo, různé druhy ořechů nebo olivový olej. Pokud je potřeba doplnit živočišné tuky, nejlépe se hodí ryby nebo nízkotučné mléčné výrobky. Obecně se doporučuje vynechat maso. Je-li konzumace masa nutná, měli by se diabetici zaměřit především na maso libové, hlavně drůbeží a ryby. Rozhodně není nutné zoufat, ani pokud si chcete připravit pochoutku jako je kebab, recept se dá připravit také z masa drůbežího. Lepší je však doplňovat příjem bílkovin z vajíček a potravin, jako je tofu nebo tempeh.

Další doporučení

V první řadě je třeba vnímat dietu při cukrovce spíše jako zdravý způsob stravování než ji srovnávat s drastickými jídelníčky typu keto dieta. Velmi to pomáhá psychickému rozpoložení pacienta. Strava se dá přizpůsobit tak, aby byla pestrá. I člověk s cukrovkou si může dopřát zdravé palačinky a najít na jídla typu kebab recept vhodný pro cukrovkáře. Co by však měl rozhodně vynechat, je alkohol, nadměrné solení a slazení. Důležitý je i pravidelný pohyb, pitný režim a dostatek vitamínů a minerálů, které lze tělu dodat prostřednictvím potravinových doplňků, není-li jich ve stravě dostatek.

Dieta je při cukrovce nezbytná. Jak přizpůsobit stravování?
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 2 hlas/ů