Dlouhodobé hospitalizace na psychiatrii nejsou ekonomicky výhodné

Péče o duševně nemocného člověka v psychiatrické nemocnici je o několik tisíc Eur ročně dražší než při využití komunitních center. Celá řada pacientů je navíc dlouhodobě hospitalizována jen proto, že neexistují jiné služby, které by jim umožnily žít v přirozeném prostředí. Studii vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), která s těmito zjištěními přichází, otiskl prestižní odborný časopis The Lancet Psychiatry.

8000 Eur na osobu

Vědci z NUDZ ve spolupráci s kolegy z King’s College London, z českých psychiatrických nemocnic a českých komunitních služeb pro lidi s duševním onemocněním sledovali fungování, kvalitu života a nákladovost péče o lidi s onemocněním psychotického okruhu v průběhu jednoho roku. „Jedna skupina lidí byla propuštěna z psychiatrických nemocnic do komunitních služeb a druhá pokračovala v léčbě v psychiatrických nemocnicích. Při započítání rozdílů mezi jednotlivými pacienty na začátku studie a při sledování kvality života a nákladů souvisejících s onemocněním se zjistilo, že mezi lidmi, kteří byli na počátku studie v psychiatrických nemocnicích, a lidmi, kteří byli v komunitních službách, je pouze nevýznamný rozdíl v kvalitě života v průběhu roku, ale velmi vysoký rozdíl v nákladech na onemocnění – ty byly v průměru o téměř 8 000 Euro za rok vyšší u pacientů z psychiatrických nemocnic,“ popisuje jeden z autorů studie PhDr. Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie NUDZ.

Kvalitní život v přirozeném prostředí

Studie je překvapivá tím, že ukazuje, jak velký je překryv mezi pacienty v psychiatrických nemocnicích a pacienty v komunitních službách co do závažnosti jejich onemocnění. „Ukázalo se, že lidé jsou hospitalizováni v psychiatrických nemocnicích nikoli proto, že by jim to klinicky prospívalo, nebo to bylo nutné, ale prostě proto, že v daném místě buď neexistují jiné služby, které by jim umožnily žít v jejich přirozeném prostředí. Překonat mezeru ve službách v Česku se snaží reforma psychiatrické péče, která mimo jiné usiluje právě o vybudování sítě komunitních zařízení.

Dlouhodobé hospitalizace na psychiatrii nejsou ekonomicky výhodné
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 3 hlas/ů