Do výběrového řízení na ředitele VFN se přihlásilo osm zájemců

VFN

Do výběrového řízení na místo ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) se přihlásilo osm zájemců. Komise zasedne do konce letošního ledna, sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Jména uchazečů neuvedla. Bývalou ředitelku nemocnice Danu Juráskovou, která byla ministryní zdravotnictví ve vládě Jana Fischera, ministr Adam Vojtěch (za ANO) na konci listopadu odvolal. Pochybení podle něj souvisí s veřejnými zakázkami, škoda dosahuje desítek milionů korun.

Přihlášky měli zájemci posílat od 11. ledna. „Nelze vyloučit, že v příštích dnech mohou být doručeny ještě nějaké další přihlášky,“ dodala mluvčí. Kdy nový ředitel nemocnice nastoupí, bude podle Štěpanyové záviset na časových možnostech vítězného uchazeče.

Ministerstvo po uchazečích požaduje návrh koncepce řízení a rozvoje organizace, vysokoškolské vzdělání minimálně v magisterském studijním programu a nejméně pětileté zkušenosti s řízením a ekonomikou ve zdravotnictví.

Ministerstvo v nemocnici loni udělalo šestiměsíční kontrolu. „Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl v době odvolání Juráskové ministr.

Ředitelku Bulovky Andreu Vrbovskou odvolal ministr v lednu kvůli podezření na vliv lobbistických skupin. Její nástupce, František Novák, skončil v červenci kvůli svému trestnímu stíhání za manipulaci veřejných zakázek. Kauza souvisí se stíháním ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka.

VFN je jedna z deseti českých fakultních nemocnic. Kromě Juráskové od svého nástupu v prosinci 2017 ministr odvolal například ředitele FN Ostrava, bývalého ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka. Skončit museli i ředitelé dalších nemocnic a ministerstvem zřizovaných institucí, například Homolky a Bulovky. Na vlastní žádost odešli ředitelé Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Institutu klinické a experimentální medicíny a rezignovala také ředitelka Státního zdravotního ústavu.

Ohodnoťte tento článek!