Bylinky, které pomáhají při nachlazení

Bylinkami na nachlazení

Nejste příznivcem klasických léků, či se vám při každém menším nachlazení nechce vyrazit do přeplněných čekáren praktických lékařů nebo do lékáren? Sáhněte tedy po bylinkách, které vám nepříjemné příznaky nachlazení zmírní a pomohou vám opět cítit se fit.

I když vás trápí jen obyčejná rýma nebo kašel mohou být bylinky příjemným pomocníkem. V každém případě je potřeba i u bylinek znát, na co se dají použít, jaké mají léčebné schopnosti a nezapomínejte na případné vedlejší účinky a správné dávkování neboť i zde platí, že všeho moc škodí.

Zázvor

Je známým a spolehlivým lékem, který se užívá při klasickém nachlazení, ale také při chřipce a při bolestech v hrdle. Jeho účinky jsou opravdu vícestranné a lze ho využít také při problémech se zažíváním a žaludeční nevolnosti. Nastrouhaný kořen zázvoru se nejčastěji přidává do čaje a podává se také v zimních večerech za účelem rychlého zahřátí organismu. Užívat by ho však neměly ženy v pokročilém stádiu těhotenství, v tomto případě by mohl více uškodit než pomoci.

Bez černý

Patří k nejpoužívanějším bylinným rostlinám vůbec. Čaj z květů bezu černého, které si můžeme nasbírat a usušit také sami, je skvělým lékem na všechny příznaky nachlazení od ucpaného nosu, horečce až ke kašli a bolesti hlavy. Kromě toho může být lékem na problémy s ledvinami a močovými cestami.

Šalvěj

Šalvěj se velmi dobře osvědčuje hlavně při bolestech v krku. U této bylinky si však dejte veliký pozor. Užívejte ji raději pouze ke kloktání. Vnitřní užití není ve větším množství příliš vhodná a může mít pro některé jedince až zdraví ohrožující vedlejší účinky. Ženy v těhotenství by se jí měly úplně vyhnout a raději sáhnout po jiné alternativě.

Šípek

Rostlina obsahující velké množství vitamínů A,B,C. Vypijete-li šípkový čaj, dodáte tělu potřebné vitamíny a zlepšíte imunitu organismu. Právě pro velké množství vitamínů má šípková růže všestranné využití. Použít ji můžete na klasické nachlazení, pomůže vám také při chřipce, bolesti v krku, kašli a při problémech s močovým ústrojím, konkrétně hlavně s ledvinami.

Jitrocel kopinatý

Kdo by neznal tuto známou rostlinu. Většina určitě ví, že čaj z jitrocele pomáhá na nepříjemný kašel. Látky obsažené v této bylinky ničí bakterie a působí příznivě na zahleněné a nemocné průdušky. Krásně také pročistí krev a je vhodný na problémy s játry, žaludkem a celkově s trávicím ústrojím.

Mateřídouška

Bylinka s výraznou typickou vůní. Využívá se především na problémy s průduškami. Poradí si dokonce s chronickými opakujícími se stavy. Velké plus je, že se dá podávat jak dětem, tak ženám v těhotenství. Posiluje imunitu organismu, pomáhá při bolestivé menstruaci a také přispívá správnému chodu trávícího ústrojí.

Bylinky, které pomáhají při nachlazení
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů