Jak se zbavit stresu?

deprese, úzkost, smutek, stres

Každodenní stres působící na člověka, jak většina z nás ví, má negativní vliv na naše zdraví. Každý organismus je neustále vystavován nejrůznějším vlivům, ať už je to shon v každodenního života, tedy v zaměstnání, starosti týkající se školních povinností, starosti s dětmi. Takovéto dlouhodobé zatížení organismu se, dříve či později projeví a to ve formě různorodých projevů, které mohou být jak fyzického, tak psychického rázu.

Co je to psycho-somatizace?

Všeobecně známým faktem je, že naše tělesná stránka velmi úzce souvisí s psychickou. Zejména pak ženské pohlaví, má větší sklony k psycho-somatizaci, což znamená, že pokud na nás působí nadměrná psychická zátěž, může se u nás projevit právě na tělesné stránce. Pro mnoho z nás jsou obtěžující zejména symptomy, které pozorujeme na svém těle. Pod tímto si představte pestrou škálu tělesných obtíží od bolestí hlavy, krční páteře, ale také nechutenství či nevolnosti, až po onemocnění vážnějšího rázu, ne-li nemoci postihující naši psychiku jako jsou deprese a úzkosti. Samozřejmě malou část z nás napadne, že za jejich vznikem stojí právě již zmiňovaný stres. Ovšem nutno podotknout, že stres není jediným činitelem zapřičiňující tyto obtíže.

Jak zatočit s všudypřítomným stresem?

Základem je uvědomit si, že stresu je na nás v poslední době opravdu hodně. Také to, že nejsme na světě jediní, které něco trápí. Vhodné je si uvědomit, že naše problémy nejsou až tak závažné a komplikované, jak se na první pohled mohou zdát. Určitě nechceme, aby naše tělo přestalo neustálému náporu zatížení odolávat. Existují všeobecně známá doporučení, kterými by se člověk měl v tomto směru řídit. Důležité je také to, že každá lidská bytost je jedinečná, proto i postupy zvládání stresu se u jednotlivců liší.

Dělejte, co vás baví

Jednoduché pravidlo zní, dělejme věci, které nás baví a přinášejí nám radost a naplnění. Díky nim zapomeneme na starosti, i když jen na pár chvil a možná se nám uleví, či dokonce nalezneme na jejich řešení. Meditace, akupresura, masáže, poslech hudby, nejrůznější koníčky, četba knih a časopisů, fyzická aktivita, ať už jízda na kole, procházky či jóga, to vše nám může být v tomto směru nápomocno. Stačí si jen vybrat a udělat to pro sebe, pro své tělo. Naučme se tedy mít sami sebe rádi.

Ohodnoťte tento článek!