Evropští regulátoři schválili vakcínu proti ebole

Evropští regulátoři léků doporučili ke schválení první vakcínu proti virovému onemocnění ebole, informovala agentura Reuters. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o „triumf pro veřejné zdraví“, díky kterému se podaří zachránit mnoho lidských životů. Organizace však zároveň upozornila na stále zuřící boj proti nemoci v Kongu, který trvá už od loňského srpna.

Vakcínu pod komerčním názvem Ervebo vyrobila americká farmaceutická firma Merck. V Kongu ji již jako experimentální lék využívají zdravotníci od května, podávají ji lidem, u kterých nákaza pouze hrozí. O schválení vakcíny také jednaní američtí regulátoři, rozhodnutí se očekává v první čtvrtině příštího roku.

„Tato vakcína během současné epidemie eboly zachránila mnoho životů a rozhodnutí evropských regulačních orgánů jí pomůže jich zachránit ještě mnohem víc,“ citovala šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse agentura Reuters.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Během současné epidemie, která se až na výjimky drží na východě Konga, zemřelo přes 2100 lidí. Jedná se o druhou největší epidemii v historii – tou nejsmrtelnější bylo rozšíření nákazy ve státech západní Afriky v letech 2013 až 2016, během kterého zemřelo přes 11.300 lidí.

Proti chorobě dosud neexistovaly žádné oficiální léky. Jak vakcína Mercku, tak jiný lék od americké firmy Johnson & Johnson však ve své experimentální fází prokázaly vysokou účinnost.

Světová zdravotnická organizace i přes úspěch s vakcínou připomněla, že nynější epidemii viru v Kongu stále přísluší status globálního ohrožení, a to i přesto, že se počet nových případů v posledních týdnech snižuje, píše agentura AP.

Ohodnoťte tento článek!