Fakultní nemocnice u svaté Anny Brno byla loni v plusu 4 miliony

Hospodaření Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně loni poprvé po pěti letech ztrát skončilo v plusu čtyři miliony korun. Oproti roku 2017 je to zlepšení o 168 milionů korun, řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Nemocnici vzrostly úhrady od pojišťoven, v minulosti zavedla také úsporná opatření, jako třeba snížení počtu úvazků. Přesto dál patří k nejzadluženějším v zemi kvůli kumulovaným ztrátám z minulosti. Celkové závazky přesáhly na konci loňského roku dvě miliardy, závazky po splatnosti jsou bezmála miliarda korun. Obrat nemocnice byl loni 4,4 miliardy korun.

Kladný hospodářský výsledek čtyři miliony je očištěný o odpisy a s tím související transfery. „Zásadní je meziroční vylepšení hospodaření. Je to výsledek dlouhodobé snahy nejen vedení nemocnice, ale všech jejích zaměstnanců. Jsme rádi, že máme dlouhodobě stabilní tým odborníků, na který se i v této nelehké situaci můžeme spolehnout,“ uvedl ředitel nemocnice Martin Pavlík, který v jejím čele stanul před pěti lety s úkolem, aby situaci v nemocnici zlepšil. Po loňském plusovém hospodaření se Pavlík rozhodl vrátit k medicíně, k poslednímu červnu podal rezignaci. Dříve působil jako lékař ARO. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) k rezignaci Pavlíka uvedl, že se za jeho vedení výrazně zlepšila ekonomická kondice nemocnice.

Zařízení v předešlých pěti letech vykazovalo ztrátu. V roce 2013 byla kolem 300 milionů, v roce 2014 to bylo 116 milionů, o rok později 103 milionů, v roce 2016 byl minus 26 milionů a v roce 2017 činila ztráta 163 milionů korun. Podle Veselé se během let ztráta snižovala kvůli úsporným opatřením, jako bylo snížení počtu úvazků skoro o 150 nebo restrukturalizace ztrátové péče, která nebyla nezbytná. Týkalo se to například gynekologie. Zvýšení ztráty mezi lety 2016 a 2017 způsobilo podle mluvčí zvýšení platů zaměstnanců, které nebylo zcela pokryto úhradovou vyhláškou.

V roce 2018 se meziročně zvýšily výnosy o více než 400 milionů. „Na tomto nárůstu se nejvíce podílí výnosy za zdravotní péči od pojišťoven. Vychází to z platné úhradové vyhlášky. Další významný nárůst je ve výnosech z nároků na prostředky státního rozpočtu, například z Národního programu udržitelnosti, dotace na rezidenty a podobně,“ uvedla Veselá.

Na druhé straně vzrostly náklady na léky, celkem se na ně dalo přes 600 milionů. „Nejvýznamnější nárůst byl ale v oblasti osobních nákladů, které představují přes 40 procent celkových nákladů a dosahují výše 1,9 miliardy korun. Meziročně došlo k nárůstu o víc než 200 milionů vyplývajícího především z nařízení vlády,“ dodala Veselá.

I přes loňské kladné hospodaření patří nemocnice dál k nejzadluženějším v zemi. Celkové závazky měla na konci roku přes dvě miliardy, závazky po splatnosti jsou skoro miliarda. Zbytek jsou závazky ve splatnosti, většinou za léky. Kumulovaná ztráta je ale z mnoha předešlých let. Hlavní příčinou byla nízká základní sazba při hrazení péče od pojišťoven. V letošním roce ale nejspíš nemocnice nebude schopná udržet pozitivní trend z loňského roku kvůli několika faktorům. Jedním z nich je zvýšení tarifů a změny v příplatcích za směnnost, ale také nárůst cen energií. Jen nárůst osobních nákladů bude kolem čtvrt miliardy korun, přičemž asi 45 milionů není pokryto úhradovou vyhláškou. „Budeme se i nadále snažit o maximální hospodárnost při zachování kvality zdravotní péče. Nicméně přínos realizovaných úsporných opatření dosáhl maxima, které je nemocnice schopna sama ovlivnit,“ dodal Pavlík.

Ohodnoťte tento článek!