Google začne zveřejňovat vývoj návštěvnosti veřejných míst

Společnost Google začne ode dneška ve 131 zemích včetně Česka zveřejňovat všeobecné přehledy o tom, jak se vyvíjí návštěvnost veřejných míst. Údaje mají posloužit zdravotníkům v boji proti koronaviru. Google začne přehledy zveřejňovat nejprve na úrovni států a regionů, v dalších týdnech bude pracovat na možnosti zobrazit data za menší územní celky. V přehledech uživatelé naleznou trendy za několik týdnů, nejkratší interval je 48 až 72 hodin. Google to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Pro místa jako jsou pracoviště, obchody, lékárny, parky nebo nádraží, bude Google čerpat z anonymních dat. Ta by měla v kombinaci s dalšími statistikami posloužit zdravotníkům po celém světě při rozhodování o strategiích boje s pandemií.

Přehledy podle firmy pomohou získat další údaje o tom, jak se projevuje uzavírání škol, karantény a další opatření směřující ke zploštění křivky epidemie. Přehledy, které jsou volně ke stažení na stránce http://google.com/covid19/mobility, poskytují například statistiky o tom, jak se v čase mění charakter nezbytných pochůzek obyvatelstva, což může posloužit jako podklad k rozhodování o ideálních otevíracích dobách. Informace o frekventovanosti nádraží může být zase podkladem pro přidání spojů či vagonů tak, aby vozy nebyly přelidněné.

Google Mapy již dlouho zobrazují informace o tom, kdy jsou určitá místa nejrušnější. Využívají k tomu anonymizovaná data, z nichž nelze vystopovat konkrétní uživatele. S tím, jak státy a komunity po celém světě bojují s pandemií COVID-19, roste potřeba dat a statistik, na jejichž základě by mohli zdravotníci rozhodovat o nejvhodnějších opatřeních zpomalujících rychlost přenosu onemocnění.

Přehledy čerpají z anonymních dat od uživatelů, kteří si sami zapnuli funkci „Historie polohy“, která je ve výchozím nastavení pro všechny uživatele vypnutá. Používají též techniku ochrany soukromí, která přidává k datům „matematický šum“ tak, aby nebylo možné vystopovat individuálního uživatele. Google proto nebude zobrazovat ani absolutní číslo návštěv jednotlivých lokalit.

Ohodnoťte tento článek!