GSK koupí amerického výrobce léků proti rakovině za 5,1 mld. USD

Britská firma GlaxoSmithKline (GSK) se dohodla na převzetí amerického výrobce léků proti rakovině Tesaro za 5,1 miliardy dolarů (zhruba 117 miliard Kč). Prostřednictvím této obří investice do biotechnologií chce posílit své farmaceutické portfolio. V rámci této své priority, prosazované novou šéfkou Emmou Walmsleyovou, odprodá aktivity na poli nutričních nápojů britsko-nizozemskému Unileveru, což dnes již oznámila ve zvláštním sdělení.

Největší britský výrobce léků zaplatí za jednu akcii 75 dolarů, což představuje 110 procentní prémii z průměru ceny za uplynulých 30 dní. GSK bude díky tomuto obchodu moci nově na trhu nabízet například nový lék na rakovinu vaječníků Zejula. V prvních devíti měsících roku za Zejulu Tesaro utržilo 166 milionů dolarů (asi 3,8 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.

Firmě GlaxoSmithKline, která působí i v České republice, se v posledních letech nedařilo dostávat na trh dobře prodejné léky a společnost tak zaostávala za konkurencí. Nová ředitelka to nyní chce i prostřednictvím investic změnit. Již začátkem roku proto firma vykoupila podíl švýcarského Novartisu 36,5 procenta v jejich společném podniku za 13 miliard dolarů (asi 297 miliard Kč). Další akvizice GSK plánuje na duben příštího roku.

Ohodnoťte tento článek!