Hradecký kaj dá nemocnicím 140 mil. na provoz ztrátových oddělení

Královéhradecký kraj pošle v příštím roce svým nemocnicím 140 milionů korun na zajištění provozu ztrátových oddělení. Největší sumu, 78 milionů korun, dostane Oblastní nemocnice Náchod, pod níž spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Řekl to Dan Lechmann z tiskového oddělení kraje. V letošním roce kraj počítá s tím, že nemocnicím ztráty vyrovná částkou 260 milionů korun, loni to bylo 130 milionů korun. Letos kraj nemocnicím mimořádně přidával na růst mezd.

Podle hejtmanství jsou v nemocnicích dlouhodobě prodělečná oddělení chirurgie, interny či pediatrie. „Kraj chce zajistit pro obyvatele dostupnou a kvalitní péči, a proto částečně tyto ztráty hradí,“ uvedl Lechmann. Chystaný krajský rozpočet již s platbami nemocnicím počítá. Definitivně o přidělení peněz rozhodnou zastupitelé na zasedání 3. prosince.

Kromě 78 milionů nemocnici Náchod kraj pošle po 26 milionech korun nemocnicím v Trutnově a v Jičíně a devět milionů korun dostane Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem. V Jičíně se v příštím roce budou nově dotovat oddělení psychiatrie a radiační a klinické onkologie.

Smlouvy o závazku veřejné služby, který je spojený s platbami na vyrovnání ztrát, kraj uzavřel s nemocnicemi v roce 2016 na období 10 let. Výši vyrovnávací platby určuje kraj spolu s krajským zdravotnickým holdingem, a to na základě žádostí samotných nemocnic. Vedle toho kraj ještě platí zhruba osm milionů korun za provoz lékařské pohotovosti ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Krajské nemocnice loni měly tržby 2,38 miliardy korun. Nemocnice Náchod, Trutnov a Dvůr Králové skončily v červených číslech a vykázaly souhrnnou ztrátu 79,7 milionu korun. Oblastní nemocnice Jičín měla zisk 10,2 milionu korun. Nemocnice mají celkem asi 2900 zaměstnanců. Do celé oblasti zdravotnictví jde ročně z rozpočtu kraje více jak půl miliardy korun.

Současnou největší investicí kraje ve zdravotnictví je přestavba Oblastní nemocnice v Náchodě za 1,344 miliardy korun bez DPH zahájená v dubnu. Hotovo by mělo být v polovině roku 2020.

Ohodnoťte tento článek!