Hradecký kraj dá na stipendia pro mediky 5,5 milionu Kč

Zastupitelé Královéhradeckého kraje schválili výdaj 5,5 milionu korun na stipendia pro mediky, kteří se zavážou pracovat po dokončení školy v kraji. Program kraj zavedl v roce 2015 a zatím se mu do zdravotnických zařízení v regionu podařilo získat 82 budoucích lékařů. „Část z nich již jako lékaři pracují. Cílem programu je stabilizovat v kraji lékařský personál,“ řekl zastupitelům náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

V hradeckém kraji chybějí desítky lékařů různých specializací. Za to, že se medik po vystudování zaváže v daném oboru nejméně tři roky pracovat v kraji, může dostat stipendium až 150.000 korun. Podmínkou pro přidělení stipendia není to, že by medik musel nastoupit do krajské nemocnice či jiného zařízení patřícího Královéhradeckému kraji.

Stipendia kraj medikům poskytuje prostřednictvím Zdravotnického nadačního fondu. Krajská dotace nadačnímu fondu ve výši 5,5 milionu korun podpoří stipendijní programy pro akademické roky 2018/2019 a 2019/2020. Program pro aktuální akademický rok by měl fond vyhlásit v následujících dnech.

Fond nabízí stipendia pro 15 lékařských oborů s největším nedostatkem lékařů. Jde například o pediatrii, vnitřní lékařství nebo anesteziologii a intenzivní medicínu. Jeden student může získat stipendium 100.000 korun, v případě oborů s akutním nedostatkem lékařů až 150.000 korun.

Ohodnoťte tento článek!