Hradecký kraj zvýšil dotaci nemocnicím o 84 mil. na 280 mil. Kč

Zastupitelé Královéhradeckého kraje přidělili z krajského rozpočtu nemocnicím kraje dalších 84 milionů korun na pokrytí jejich ztrát. Pro hlasovalo všech 41 přítomných zastupitelů. Nejvyšší sumu 46 milionů korun dostane největší krajská Oblastní nemocnice Náchod. Zbytek peněz si rozdělí nemocnice v Trutnově, Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem. Po zvýšení kraj nemocnicím letos vyplatí 280 milionů korun.

Peníze půjdou na udržení chodu ztrátových nemocničních oddělení prostřednictvím takzvané vyrovnávací platby. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Aleše Cabicara (TOP 09) umožní nemocnicím provozovat dlouhodobě prodělečná oddělení, jako je chirurgie, interna či pediatrie.

Nejvíce, celkem 147 milionů korun, by měla letos dostat Oblastní nemocnice Náchod, pod níž patří i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Krajská nemocnice v Jičíně by měla dostat 64 milionů korun, trutnovská nemocnice 52 milionů korun a Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem 16 milionů korun.

Loni nemocnice snížily souhrnnou ztrátu zhruba na 30 milionů korun z předloňského minusu 69,6 milionu. Celkové výnosy nemocnic loni vzrostly o desetinu na 2,9 miliardy korun. Dotace nemocnicím z krajského rozpočtu v minulém roce činila 236 milionů korun a meziročně se zvýšila o 46 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!