Jak naučit dítě barvy? Použijte identické hračky odlišných barev

Jak naučit dítě barvy

Schopnost vašeho dítěte rozpoznávat různé barvy se začíná vyvíjet dříve, než oslaví své první narozeniny. Zároveň si začíná všímat rozdílů v tvarech, struktuře a velikosti a vnímá podobnosti mezi nimi. Znalost základních barev ale nepřichází hned a většina dětí je dokáže pojmenovávat nejdříve ve věku 18 měsíců. Začít byste měli nejdříve se dvěma kontrastními barvami a postupně přidávat další. Zajímá vás, jak naučit dítě barvy hravým způsobem?

Kdy začít učit dítě barvy?

Děti pravděpodobně nebudou schopny plně pochopit a uchovat si koncept barev dříve než ve věku 18 měsíců, nicméně je dobré je se základními barvami seznámit mnohem dříve. To znamená tehdy, když jim učení barev začne dávat smysl, stejně jako učení názvů jiných objektů. To bývá už kolem jednoho roku věku a někdy i dříve.

Jak učit dítě barvy v prvních dnech?

Klíčem k tomu, aby se vaše dítě učilo barvy, je co nejčastější kontakt s nimi. Dopřejte mu co nejvíce příležitostí slyšet vás říkat názvy barev, dotázat se na ně a především je vidět. Nezatěžujte své batole příliš mnoha barvami najednou a začněte jednoduše s těmi základními.

Vyhněte se učení barev přirovnávání ke konkrétním podnětům, jako „modré jako nebe“ či „zelené jako tráva“. Vzhledem k tomu, že nebe může být také bílé či šedé a tráva třeba nažloutlá, snadno tím vaši ratolest zmatete.

Začněte se dvěma základními barvami

Zaměřte se nejprve na dvě barvy, a jakmile se s nimi dítě seznámí, přidejte další. Začněte základními barvami, které tvoří výrazný kontrast, tedy například červenou a zelenou. Kdykoli uvidíte tyto dvě barvy, upozorněte na ně své dítě, ale dbejte na to, abyste zatím neoznačovali žádné jiné barvy. Kdykoli uvidíte něco červeného nebo zeleného, ​​upozorněte na to.

V určitých dobách hraní mu dávejte pouze červené a zelené předměty. Samozřejmě uvidí i jiné barvy, ale mělo by se snažit mluvit pouze o těchto barvách. Důležité je časté opakování a následné ptaní se na barvu věcí. Děti se nejprve učí barvy rozpoznávat a až poté je pojmenovávat.

Jak naučit dítě poznávat barvy?

Koncept barev může být pro děti trochu obtížnější, protože se jedná o slovo, které se používá k popisu něčeho jiného. Doposud se učily slova skutečných věcí, jako je míč, pejsek, auto, maminka, mléko atd. Všechny tyto položky, které vidí nebo drží, a názvy těchto předmětů jim mohou dávat smysl. Aby pochopily i koncept barev, je důležité zvolit vhodnou strategii.

Používejte stejné předměty

Aby děti lépe porozuměly pojmu barev, ujistěte se, že k identifikaci barevných rozdílů používáte dva stejné objekty. Například neukazujte své ratolesti červené auto a modrý blok, protože si bude jen myslet, že jej pojmenujete jinak, protože objekt je jiný. Místo toho použijte červené auto a modré auto k rozlišení rozdílů.

Učte barvy v kontrastu

Jakmile se vaše ratolest naučí dvě barvy, přidejte další základní barvy, tedy třeba modrou a žlutou. Nové barvy přidávejte pomalu a vždy poté, co už vaše dítě bezpečně rozpozná základní barvy. Dejte si také pozor, abyste neučili najednou dvě podobné barvy, které se budou plést, například modrou a fialovou nebo červenou a oranžovou. Dbejte na to, aby barvy byly vždy co nejvíce kontrastní. Třeba jako zelená a červená. Zkuste se také vyhýbat nejasným odstínům.

Využívejte prostředí kolem sebe

Děti se nejlépe učí novým věcem v kontextu jejich každodenního prostředí. Ukazujte tedy kontrastní barvy vždy, kdy je to možné. Využít můžete například následující momenty:

  • Čas jídla: zelené fazole, žlutá kukuřice, červené maliny apod.
  • Během oblékání: modrá košile, černé kalhoty apod.
  • Během hraní: červené bloky, modré koule apod.
  • Při pobytu venku: modrá obloha, zelená tráva, růžový květ apod.

Jak naučit děti barvy hravě?

Existují také způsoby, jak učit barvy malé děti předškolního věku hravým způsobem. Tyto metody jsou zábavné a mohou vám pomoci efektivně naučit vaše dítě rozlišovat jednotlivé barvy.

Malování prstů

Malování prstů je jednou ze zábavnějších aktivit, kterou lze naučit barvy 2 až 3leté děti. Děti tohoto věku jsou dost staré na to, aby malovaly barvami, a vy můžete začít s jednou barvou každý den. Aktivita spočívá v tom nechat ratolest bavit se barvením prstů, zatímco vám řekne, jakou barvu používá.

Párování barev

Hry s párováním barev jsou skvělé pro výuku základních barev pro předškoláky. Můžete si vyrobit barevné karty z jakéhokoli kartonu, umístit je na podlahu nebo stůl a přimět vaše dítě, aby vybralo odpovídající barvy. Totéž lze udělat s barevnými bloky nebo míčky, přičemž každý den je věnován jiné barvě.

Modelování

Činnosti zahrnující modelování z modelovací hlíny jsou skvělým nástrojem pro výuku barev nejen v mateřské škole, ale i doma. Modelování je velmi poutavé a zároveň nabízí nekonečně mnoho možností při tvorbě. Děti se mohou naučit rozpoznávat barvy a vytvářet různé věci ze stejné barvy. Mohou také míchat barvy, aby zjistily, jak vypadají barvy, když se spojí.

Barevné dny

Zkuste každý den věnovat činnosti jedné určité barvě. Noste košile, trička či kalhoty stejné barvy v různé dny v týdnu. Pondělí může být žlutá, úterý červená, středa zelená atd. V těchto dnech si zkuste také hrát s hračkami denní barvy.

Vybarvování omalovánek

Omalovánkové knížky jsou nejjednodušší způsob, jak přimět děti, aby se učily barvy. Nechte vaše dítě, ať si samo vybere barvy, které se mu líbí. Následně se jej zeptejte, jakou barevnou pastelku používá pro každou stránku, když se baví jejím vybarvováním.

Zdroje: predskolnivek.cz, parenting.firstcry.com, jaknaucitdite.cz

Ohodnoťte tento článek!