Jak naučit dítě smrkat: Poradíme vám, jak na to v 5 krocích

Jak naucit dite smrkat

Nevíte, jak naučit dítě smrkat? Většina dětí neumí vědomě ovládat vydechování nosem, proto je potřeba nejdříve nacvičit tuto techniku. Čím dříve začnete, tím snadnější to pro vaši ratolest bude. Malé děti navíc rády opakují to, co dělají dospělí, což vám práci usnadní. Nezapomeňte, že učení by mělo být nejen názorné, ale také zábavné.

Kdy učit dítě smrkat

Učit dítě smrkat můžete začít v poměrně raném věku dítěte, a to z jednoho prostého důvodu: malé děti rády opakují to, co dělají dospělí. Obvykle tomu bývá mezi 8. a 10. měsícem věku. Začít později sice vůbec nevadí, nicméně využít období opakování vám může hrát do karet.

Jakmile bude dítě zvládat dýchání nosem, začněte trénovat s kapesníkem. Nejlépe v době, kdy bude mít skutečně rýmu a smrkáním se mu uleví.

Jak naučit dítě smrkat

Aby se vaše dítě naučilo smrkat, je nejprve potřeba, aby umělo dýchat nosem, protože smrkání je v podstatě dlouhý výdech nosem. Dokud se to nenaučí, nebude nejspíš schopné vyfukovat ani při smrkání. Než začnete učit dítě smrkat, nezapomeňte na to, že ústa by měla být zavřená a smrkat se musí nejprve jednou a poté druhou dírkou.

Nejdříve mu ukažte, jak nosem foukáte vy. Dýchání předveďte tak, že si dáte jednu ruku přes pusu, druhou si ucpete nosní dírku a z druhé vyfoukněte vzduch. Následně zkuste dítěti navést ručičky stejným způsobem, ať se pokusí vydechnout jednou nosní dírkou a následně druhou.

Smrkání v 5 krocích

  • Vzpřímená poloha: Pokud bude vaše dítě ležet na posteli, těžko mu půjde se vysmrkat. Dítě by ideálně mělo sedět nebo stát a mít hlavu v mírném předklonu.
  • Foukání ústy: Je dobré, aby dítě pochopilo nejprve proces foukání pusou, což je pro něj přirozenější. Můžete mu dát například brčko, ať zkusí fouknout do sklenice s vodou.
  • Trénujte nápodobou: Dítěti ukažte, jak vyfukujete vzduch nosem zábavným způsobem, aby po vás dítě chtělo opakovat. Jasně mu ukažte, co děláte a poté mu s celým procesem pomozte.
  • Využijte rýmu a kapesník: Pokud se váš potomek naučí vyfukovat, bude pro něj snadnější vyfouknout obsah svého nosu do kapesníku. Nudli dítěti setřete kapesníkem tahem dolů.
  • Pochvala na závěr: Pokud se dítěti povede se vysmrkat, nezapomeňte ho nakonec pochválit, ať má radost a motivaci na příště.

Tipy, jak naučit dítě smrkat

Pomocí brčka a vody

Naučit dítě foukat nosem můžete mimo jiné například pomocí brčka a vody. Vezměte si sklenici s vodou nebo využijte koupání ve vaně.

Nejprve vašemu potomkovi ukážete, jak si strčíte brčko do nosu a fouknete. Vaší ratolesti se bezpochyby budou líbit bubliny, které foukáním do vody vytvoříte, a bude chtít dělat totéž.

Foukání do balónku

Kromě foukání brčkem do vody můžete dále vyzkoušet foukání nosem do balónku, což pro vaše dítě bude určitě zábavné. Většina dětí balónky zbožňuje.

Zamlžování zrcadla

Další zábavnou činností, kterou můžete využít, je nácvik před zrcadlem. Vašemu dítěti ukažte, jak se zrcadlo vyfouknutím z nosu zamlžuje. Na zamlžené zrcadlo si potom můžete společně kreslit rukou obrázky.

Smrkání smíchem

Zjistěte, jakým způsobem zaručeně vašeho potomka dokážete rozesmát, a to pak zkuste využít, až bude mít rýmu. Nejen, že dítěti zlepšíte náladu ve chvíli, kdy mu asi není zrovna nejlépe, ale navíc náhlým návalem smíchu zapříčiníte samovolné vyfrkávání z nosu.

Komplikace při smrkání

Někdy nastanou chvíle, při kterých by se váš potomek rád vysmrkal, ale nejde mu to, protože mu v tom něco brání. Obvykle tomu bývá při rýmě, kdy je na vině ucpaný nos. Stejně tak se ale může stát, že vaší ratolesti ucpe nos nějaký předmět (například korálek), který si tam strčilo při hraní.

V případě, že příčinou bude ucpaný nos z rýmy, může vám pomoci speciální konvička na proplachování nosu. Tuto lahvičku naplníte solným roztokem, který uvolní průchod nosu. Pomoci může také mořská voda, případně i Vincentka.

Ohodnoťte tento článek!