Jak vysvětlit dětem, proč mají nosit roušky? Zvolte zábavnou cestu

Máte doma malé nebo starší děti a nevíte, jak jim současnou situaci kolem koronaviru, karantény a roušek objasnit a zároveň je přimět roušku nosit, aniž by s vámi bojovaly nebo si jí venku sundávaly? Zatímco se staršími dětmi byste si měli rozumně promluvit, u menších dětí může být nejlepší volbou hra s jasnými pravidly.

Jak vysvětlit dětem koronavirus a karanténu

V první řadě je důležité, aby rodiče zachovali klid a nepřenášeli na děti případný stres a obavy. Pokud rodiče budou panikařit, pak nemůžou být v klidu ani jejich děti. Naopak je dobré ratolesti uklidnit a vysvětlit jim, že jim ve skutečnosti nic nehrozí. Malým dětem můžete říct, že to je vlastně jenom taková hra, kterou teď všichni hrají, a pro dítě bude rázem ošemetná situace možná i zábavou.

Větším dětem je dobré situaci jednoduchým a srozumitelným způsobem vysvětlit, jak přesně ale záleží na jejich věku. Dětem mladším 10 let byste měli říct, že se jedná o nový tip viru, který má podobný průběh jako chřipka, takže není nebezpečný, a děti starší 10 let je vhodné upozornit na fakt, že po internetu kolují různé fámy, zejména na sociálních sítích, kterým by neměly důvěřovat.

V neposlední řadě zkuste udělat pozitivní zprávu z toho, že jsou školy zavřené. Řekněte jim, že mají teď více času si hrát a třeba ji rovnou vymyslete různé hry a aktivity, na které jindy nemají tolik času.

test

Karanténa jako hra, kde je rouška pravidlem

Pamatujete si na své dětství, kdy jste hrávali s ostatními dětmi venku nebo ve školce nejrůznější hry, z nichž se některé týkaly právě přenosu nákazy a vy jste se nesměli dotknout určitých věcí nebo jste například nesměli šlápnout na zem, jinak jste onu nemoc chytli? Pokud ano, tak se vám jistě vybaví příjemné vzpomínky plné radosti a zábavy.

Podobným způsobem můžete vysvětlit menším dětem, že se teď vlastně hraje taková hra, při které jsou před nákazou v bezpečí jen ve svém domečku, což je váš byt nebo dům. Pravidla hry jsou taková, že venku už všichni nákazu mají a jediné, co toho, kdo vyjde ven, ochrání, je rouška. Roušku můžete dětem doma ušít podle nejrůznějších návodů na internetu, ideálně s oblíbenými motivy nebo barvou, aby si své roušky více oblíbily.

Aby děti měly větší motivaci tuto hru hrát, je dobré domluvit se na určité odměně, kterou děti dostanou na konci dne, když splní stanovená pravidla, což můžou být opravdové maličkosti, jako například hodina televize nebo počítače navíc, sladká odměna, apod.

Pravidla hry

  • Z domu se smí vycházet pouze v roušce
  • Mimo domov se musí držet nejméně 3 kroky od lidí
  • Ničeho se venku nedotýkat
  • Doma si pod dohledem rodičů důkladně umýt ruce

Pokud se nebojíte zapojit vlastní fantazii, můžete si vymyslet i další pravidla, která hru ještě zpestří a děti si ji více užijí. Například můžete ve hře pokračovat ještě doma, kde se nebudete moct například dotýkat některých předmětů, apod.

Jak vysvětlit starším dětem důležitost roušky

Pokud už máte děti starší a ty nechtějí roušku nosit, přestože jim to neustále připomínáte, zkuste si s nimi rozumně promluvit o tom, že tahle nemoc může ohrozit staré lidi, mezi kterými mohou být i jejich prarodiče.

Vysvětlete jim, že venku je hodně babiček a dědečků, jejich kamarádů a dalších dětí, kterým hrozí nebezpečí, když mladí lidé a děti nebudou nosit roušky. Nezapomeňte dodat odůvodnění, že děti a mladí lidé mohou šířit virus, aniž by byli sami nemocní. Určitě také neuškodí, když jim řeknete, že stejně jako mají za běžných okolností povinnost chodit do školy, v této situaci mají povinnost nosit roušky.

Zdroje: seznamzpravy.cz, czechcrunch.cz

Ohodnoťte tento článek!