Jóga, pilates, tai chi, qigong – co je pro vás nejlepší?

4. 11. 2022 7:00
přidejte názor
Autor: Pixabay

Praktiky mysli a těla jsou dnes velmi populární, a to zejména proto, že pandemie s sebou přinesla zvýšenou úroveň stresu a úzkosti. Mezi nejoblíbenější cvičení mysli a těla v současnosti patří jóga, pilates, tai chi a qigong. Všechny čtyři praktiky integrují pohyb, dechová cvičení a meditaci ke zlepšení fyzického a duševního zdraví, sebeuvědomění a také duchovního růstu.





Jóga, pilates, tai chi a qigong podle CNN momentálně patří mezi oblíbené způsoby, jak podpořit tělesné i psychické zdraví. Odborníci navíc tvrdí, že mohou zlepšit vaši sílu, flexibilitu, rovnováhu, držení těla a všímavost. Kromě toho studie ukázaly, že všechna tato cvičení mohou pozitivně ovlivnit zdravotní problémy, a to včetně plicních onemocnění, cukrovky, Parkinsonovy choroby, artritidy, bolesti zad i zneužívání návykových látek.

Například ve studii publikované roku 2017 v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine bylo zjištěno, že qigong zlepšuje kvalitu života a spánku, rovnováhu, sílu stisku rukou, flexibilitu trupu, krevní tlak a klidovou srdeční frekvenci. V jiné studii, která byla publikována v roce 2013 v časopise Psychiatric Clinics of North America, bylo zase zjištěno, že tai chi a qigong snižují depresi, stres, úzkost a poruchy nálady.

Poznejte jednotlivá cvičení

Než se rozhodnete, která z praktik vám nejvíce vyhovuje, zjistěte si něco málo o každé z nich. Jóga je prastará praxe spojená s hinduismem. Zrodila se v Indii a koncem 19. století byla představena ve Spojených státech amerických. Jóga spojuje různé pozice s dechovými technikami a vede k uvědomění si vlastního těla, mysli a dechu. V současnosti existuje mnoho forem jógy, a to včetně moderních výdobytků, jako je hot jóga nebo kozí jóga. Většina lidí se ovšem učí tradiční formy, jako je Hatha jóga (pomalejší praxe) a Vinjása jóga (dynamičtější cvičení).

Pilates je mnohem modernější cvičení vytvořené německým přistěhovalcem Josephem H. Pilatesem, který jej představil v USA ve 20. letech 20. století. Pilates se zaměřuje na posílení těla, koncentraci, přesnost, dech a přenesení pozornosti do středu těla. Výchozí pozice pilates vám pomůže vědomě ovládat střed těla dříve, než se pustíte do dalších pohybů, které z tohoto místa vycházejí. Obvykle se praktikuje ve skupině na podložkách nebo na speciálních zařízeních zvaných reformery, které vynalezl Joseph Pilates.

Mnoho odborníků se domnívá, že qigong, který pochází z Číny, se praktikuje už tisíce let. Stejně jako jóga a pilates integruje fyzické pozice s dýchacími technikami a pozorností, ale v sekvenci pohybů, které jsou jemnější a pomalejší. Tyto pohyby je možné provádět vestoje i vsedě a existují tisíce různých pozic, které lze spojit dohromady. Qigong můžete praktikovat jako jeden pohyb, který se opakuje stále dokola, ale někdy se stačí jen zaměřit na dýchání bez jakéhokoli pohybu.

Tai chi, známé také jako meditace v pohybu, je obdobou qigongu a zároveň jednou z nejpopulárnějších metod po celém světě. Podobá se bojovému umění, zaměřuje se specifické pohyby, které jsou propojeny v nastavené rutině, a často se praktikuje venku. Tai chi klade větší důraz na fyzickou formu a vyžaduje více disciplíny, zatímco qigong je jednodušší a adaptivnější a zaměřuje se více na kultivaci energie známé jako qi nebo čchi.

Jak zjistit, co je pro vás nejlepší?

Všechny tyto praktiky jsou vhodné pro kohokoli, uvedl pro CNN Dr. Vincent Minichiello, odborný asistent a lékař integrující zdraví na University of Wisconsin-Madison. Jsou to cvičení pro lidi, kteří chtějí upřednostnit pohyb těla jemným a léčivým způsobem. Stále ovšem existují určité rozdíly, které je dobré zvážit.

Jógová studia jsou pravděpodobně dostupnější než místa, kde se dá cvičit pilates, tai chi nebo qigong, takže se možná rozhodnete právě pro jógu. Minichiello, který je sám studentem tai chi, poznamenal, že pro některé lidi může být obtížné zapamatovat si jeho pohyby, takže qigong by pro ně mohl být vhodnější. Qigong lze cvičit také vleže a dokonce i prostřednictvím vizualizace. Takže pokud máte potíže s pohybem těla, můžete pohyby cvičit i tím, že si je vizualizujete.

Pilates s sebou obvykle nese vyšší riziko zranění než ostatní cvičení, uvedla Lauren K. Baker, certifikovaná osobní trenérka se sídlem v New Yorku. Důvodem je skutečnost, že jeho pohyby vyžadují hodně kontroly, přesnosti a základní síly.

Tai chi vyžaduje hodně prostoru, a to nejlépe venku, což může být pro někoho také překážkou. Pohyby mohou být při první lekci i bolestivé. Jednou z výhod qigongu je, že uvolňuje stagnující energii, řekla Baker, ale čištění těla od negativní energie může vést k únavě, nevolnosti, bolestem nebo mírným bolestem hlavy.

„Pokud vás přitahuje pilates, ujistěte se, že jej začnete praktikovat s vysoce kvalifikovaným instruktorem,“ řekla Jessica Schatz, certifikovaná instruktorka pilates a učitelka jógy v Los Angeles. „Problém s pilates je ten, že se nejedná o registrovanou ochranou známku, takže každý může tento název používat. Lidé, kteří tvrdí, že pilates praktikovali roky, za mnou přicházejí se zraněními.“

Jste nyní zmatenější než na začátku? Možná si nebudete muset vybrat žádné ze čtyř zmiňovaných cvičení. Jesica Schatz uvedla, že svým klientům často doporučuje jednoduše trénovat tři vědomé nádechy, když se ráno probudí. Někdy je také požádá, aby dělali to, čemu se říká 5, 4, 3, 2, 1. Toto cvičení vyžaduje, abyste se posadili, rozhlédli se a pak pojmenovali pět věcí, které vidíte, čtyři věci, které můžete cítit (emocionálně nebo fyzicky), tři věci, které můžete slyšet, dvě věci, které můžete ochutnat nebo cítit (nosem), a na závěr jednu hezkou věc.

Je to způsob, jak si procvičit uvědomění přítomného okamžiku a zůstat v přítomnosti, což vám pomůže zbavit se úzkosti. Bez ohledu na to, kterou z těchto praktik nakonec vyzkoušíte, vaše tělo i mysl podle Minichiella ocení, že si vyhradíte čas na péči o sebe, která je pro vás nezbytná.

„Naše těla nám neustále posílají signály, ale někteří lidé je neposlouchají nebo jim nevěnují pozornost, dokud není příliš pozdě,“ řekla Schatz s odkazem na problémy, jako jsou bolesti zad a vředy. „Věda již potvrdila skutečnost, že naše duševní a emocionální zdraví je neoddělitelně spojeno s naším fyzickým zdravím.“

 Zdroje: edition.cnn.com, verywellfit.com, hindawi.com, ncbi.nlm.nih.gov

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?