Kojící polštář slouží jako podpora miminka během kojení místo vašich rukou. Jak se používá?

17. 3. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Když se zamyslíte nad tím, jak často kojíte a jak dlouho ještě nejspíš kojit budete, nejspíš budete chtít udělat vše proto, aby byl průběh co nejpohodlnější pro vás i vaše miminko. Jednou z praktických pomůcek je kojící polštář, který slouží jako podpora pro vaše dítě během kojení místo vašich rukou. Kromě toho, že předejte bolestem rukou a zad, poskytuje ženám i další benefity. Zajímá vás, jak se kojící polštář používá?


Co je kojící polštář?

Protože novorozenci nedokáží ještě udržet hlavičku vlastním krkem, je potřeba ji za každých okolností podepírat. Často ale bývá obtížné udržet miminko ve stejné poloze po delší dobu. Ač vás to nejspíš překvapí, i malý kojenec se po nějaké chvíli stává těžkým. Namáháte si tedy nejen paže, ale i krk a záda, což může kojení znepříjemnit.

Kojící polštář slouží k tomu, aby vám proces kojení ulehčil. Konkrétně tím, že vaše dítě podepře v blízkosti prsou, čímž uleví vašim pažím. Zastane tak veškerou práci na podporu vašeho novorozence a vy se budete moci lépe soustředit na kojení. Tento typ polštáře má ve srovnání s běžnými polštáři obvykle speciální design ve tvaru písmene U. Některé mají navíc i popruhy, které vaše miminko zabezpečí ještě o něco lépe.

Náš tip: Pokud je vaše miminko během kojení rozptýlené a kouká se do všech stran, jen ne tam, kam chcete, možná váš problém pomohou vyřešit kojící korále.

Proč zvážit kojení s kojícím polštářem?

Mít kojící polštář samozřejmě není nutné, jako pomocník při kojení může posloužit i naprosto běžný polštář. Nicméně specifický tvar kojícího polštáře vám poskytne spolehlivější oporu, zejména během prvních měsíců života vašeho miminka. Pokud neplánujete kojit, kojící polštář může být praktický i pro pohodlnější krmení z lahve.

Po prvních 4–6 měsících bude mít vaše dítě větší kontrolu nad hlavičkou a krkem a polštář již možná nebudete potřebovat. Na druhou stranu vaše ratolest bude stále přibírat na váze a může být náročnější ji udržet po delší dobu, ať už bude pít mateřské mléko či umělou výživu.

Existuje kojící polštář pro dvojčata?

Mnoho kojících žen, zejména prvorodiček, považuje za bezpečnější a pohodlnější naučit se kojit jedno dítě po druhém. Totéž doporučují i odborníci. Alespoň do té doby, než ženy získají jistotu v tom, jak zvládnout podepřít obě děti najednou.

To může trvat několik dní nebo týdnů, ale pokud se nebojíte, můžete zkusit  „tandemové“ kojení. Právě k tomuto účelu slouží kojící polštář pro dvojčata. Ať už kojíte děti najednou, nebo jedno po druhém, můžete mít u sebe obě dvě zároveň.

Kojící polštář: použití

Některé nastavitelné kojící polštáře jsou dodávány s popruhy, které můžete uvázat kolem sebe a pohodlně tak polštář zajistit. Můžete si také pořídit takový polštář, ke kterému jsou dodány i vyměnitelné potahy, pro případ, že mléko poteče i jinam než do dětských úst. Případně si zjistěte, zda je polštář možné prát běžně v pračce. Jak při kojení s polštářem postupovat?

  • Kojící polštář si umístíte do klína a ovinete jej kolem vašeho těla. Tím je zajištěn stabilní a měkký povrch pro umístění novorozence k prsu.
  • Usaďte se v poloze pro kojení, která vám pomůže držet dítě co nejblíže tělu.
  • Položte hlavu dítěte na polštář. Budete tak dítěti poskytovat potřebnou podporu.

Kojící polštář pod ruku

Při výběru kojícího polštáře je klíčové zvolit ten správný, který vám bude nejlépe vyhovovat. Kromě konvenčních polštářů kolem pasu jsou na trhu k dispozici také kojící polštáře pod ruku. Místo toho, aby obepnuly pas, lze tyto polštáře umístit pod paži kojící matky a poskytnout tak podporu hlavičce dítěte.

Který si zvolíte, je tedy pouze na vás. Tento typ polštáře může být vhodný například pro ženy, které podstoupily porod císařským řezem a klasický kojící polštář by jim mohl způsobovat nepohodlí.

Hlavní benefity kojícího polštáře

  • Poskytuje oporu zad, krku a paží při kojení
  • Zmírňuje tlak na jizvu po císařském řezu
  • Snižuje bolest po epiziotomii
  • Poskytuje podporu dítěte i při krmení z láhve
  • Pomáhá zabraňovat blinkání po kojení
  • Usnadňuje vašemu dítěti posílit bříško, krk a ramena
  • Může pomoci vašemu batoleti naučit se sedět

Pozor na spaní s kojícím polštářem

Jak je uvedeno v pokynech většiny, ne-li všech kojeneckých polštářů, k uspání dítěte byste jej rozhodně používat neměly. Pokud by v něm miminko usnulo, může se dostat do nebezpečného úhlu, což ho může ohrozit ho na životě. Je to proto, že pokud se dítě kroutí nebo sklouzne dolů, polštář může přitisknout bradu dítěte k hrudi nebo se obličej může vtlačit do polštáře, což může vést i k udušení.

Těhotenský a kojící polštář: v čem se liší?

Polštář pro těhotné a kojící ženy jsou dvě odlišné, ale podobně praktické pomůcky. Zatímco kojící polštář využijete až po porodu, těhotenský polštář se hodí už dříve pro lepší a bezpečnější spánek.

Vaše rostoucí břicho pro spánek znamená to, že máte omezené množství bezpečných poloh. Spaní na břiše nepřipadá v úvahu vůbec a spánek na zádech se také nedoporučuje, protože může dojít ke stlačení důležité cévy, která přenáší krev k vašemu dítěti.

Jedinou možností tak zbývá spánek na boku, k čemuž se hodí využít těhotenský polštář. Tyto polštáře poskytují podporu různým místům na vašem těle, zejména zádům, kolenům nebo břichu. Používání těhotenského polštáře vám navíc může zajistit větší pohodlí během spánku a zároveň tak předcházet nejrůznějším bolestem po probuzení.

Zdroje: babylist.com, foryourlittleone.com, todaysparent.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?