Kolektivní smlouva ve zlínské nemocnici by mohla platit od května

Nemocnice T. Bati

Kolektivní smlouva v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně by mohla být podepsána na začátku května. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Vedení nemocnice s odboráři opětovně jednalo ve čtvrtek, domluvili se například na zachování původního režimu takzvaných sick days, což odbory požadovaly. Odborářka Martina Hvozdenská však řekla, že dostala návrh smlouvy až v noci před jednáním a není vyloučené, že za sestry bude mít nějaké připomínky.

Vedení nemocnice udělalo podle svého vyjádření vstřícný krok v případě sick days. Zaměstnanci si měli volné dny od letoška vybírat nově až po vyčerpání dovolené, což se odborům nelíbilo a chtěly zachovat původní možnost čerpat je kdykoliv.

„Sick days ještě letos zachováme a zaměstnanci je budou moci čerpat i během roku, a ne až po vyčerpání dovolené, jak jsme navrhovali původně. Sick days ale vnímáme skutečně jako benefit, který nebude možné v budoucnu udržet i s ohledem na chybějící personál v celém českém zdravotnictví. Musíme být především schopni zajistit provoz nemocnice. Prioritou je pro nás péče o pacienty a nemůžeme se dostávat do nesnází ve chvílích, kdy si zaměstnanec vezme volno těsně před nástupem do směny,“ uvedl předseda představenstva nemocnice Radomír Maráček.

Odborové organizace podle něj udělaly ústupek, když souhlasily s navrhovanými změnami v tarifních třídách, které dříve kritizovaly. „Jsme rádi, že pochopily naše důvody, proč nechceme plošně navyšovat mzdy. Je pro nás důležité nejprve vyrovnat disproporce ve mzdovém odměňování, které tady v minulosti vznikly spíše na základě osobních vazeb, než aby odrážely skutečné pracovní výkony jednotlivých zaměstnanců. Vyšli jsme odborům vstříc i v tom, že na jejich přání by k podpisu kolektivní smlouvy mohlo dojít od prvního května. Smlouva bude platná do konce letošního kalendářního roku,“ uvedl Maráček.

Sestry neuspěly s požadavkem na vrácení stabilizačního příplatku 1500 korun, který loni pobíraly. „Vedení také zamítlo, aby se odebralo oněch 1500 korun ze současných příplatků a dalo se do základů, aby se již nikdy neopakovala situace, že bude příplatek odebrán,“ uvedla Hvozdenská, podle které by odbory měly dostat konečnou podobu smlouvy do konce příštího týdne. Odbory podle Hvozdenské také ještě řeší například zařazení některých zaměstnanců do nesprávné mzdové třídy.

Mzdy se v základu ve zlínské nemocnici od začátku letošního roku zvedly v průměru o šest procent, další zvýšení přinesly příplatky. Nelékařskému zdravotnickému personálu se loni zvyšovaly mzdy v průměru o deset procent. „Nemocnice letos dostane na základě úhradové vyhlášky o 147 milionů korun více a celou tuto částku použije na navýšení mezd, z toho minimálně 90 milionů korun půjde právě sestrám,“ uvedl Havrlant.

Ve zlínské nemocnici, která je největší ze čtyř nemocnic zřizovaných krajem, pracuje asi 2000 lidí. Vedení nemocnice od začátku roku tvrdilo, že zaměstnancům je i přes nepodepsanou kolektivní smlouvu garantováno slíbené navýšení a pravidla jsou zakotvena do vnitřního předpisu. V nemocnicích ve Vsetíně, Uherském Hradišti a Kroměříži byly kolektivní smlouvy či dodatky k nim podepsány loni v prosinci.

Ohodnoťte tento článek!