Komise navrhla na ředitele svatoanenské nemocnice Brno Vajdáka

Nově sestavená výběrová komise navrhuje ministerstvu zdravotnictví jmenovat novým ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimila Vajdáka, člena představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. 

Vajdák uvedl, že má radost ze svého úspěchu. „Fakultní nemocnice u Sv. Anny je o něco větší než zlínská nemocnice, což je pro mě výzva, na druhé straně mám stejné cíle, jako jsem měl ve Zlíně. To je dostat nemocnici z dluhů a zajistit, aby měla dostatek spokojeného personálu,“ uvedl Vajdák pro ČTK. Zaměří se také na spokojenost pacientů a hospodaření nemocnice. „Určitě to nebude jednoduché a půjde o dlouhodobou a náročnou práci mnoha lidí,“ doplnil šestačtyřicetiletý ekonom Vajdák.

Ministerstvo zatím informaci nepotvrdilo, podle mluvčí Gabriely Štěpanyové se musí s rozhodnutím komise seznámit ministr Adam Vojtěch (ANO). Sám potom rozhodne, zda Vajdáka ředitelem jmenuje. Ministr první výběrové řízení zrušil, protože nesouhlasil s doporučeným kandidátem Michalem Pohankou. Ředitel nemocnice Martin Pavlík povede nemocnici do 31. července. Skončil na vlastní žádost.

O místo ředitele se ucházelo osm lidí. Vajdák dostal od 22 členů komise 13 hlasů, jako druhý skončil s pěti hlasy Pohanka. Vajdák dříve působil ve vedení nemocnice v Uherském Hradišti a nyní pracuje ve zlínské nemocnici.

Ministerstvo zatím doporučení komise nepotvrdilo. „Výběrové řízení ještě nebylo formálně ukončeno. V současné době finalizujeme protokol a doporučení výběrové komise, které bude následně předáno panu ministrovi k rozhodnutí. Až se s ním pan ministr seznámí, budeme se moct k závěrům výběrového řízení vyjádřit,“ uvedla Štěpanyová.

Na ředitele se uskutečnilo už druhé výběrové řízení v krátké době. Z prvního komise doporučila brněnského lékaře a bývalého politika Michala Pohanku. Vojtěch však výběrové řízení zrušil a zdůvodnil to tím, že by Pohanka byl pro nemocnici špatným rozhodnutím.

Brněnský lékař nemocnici vedl počátkem tisíciletí, podle některých médií za jeho šéfování překročily dluhy nemocnice 100 milionů korun. Ten se však brání s tím, že s negativní ekonomickou bilancí FNUSA se potýkají všichni ředitelé nemocnice. Rozpočtové schodky souvisejí s nastavením plateb u pojišťoven, které jsou ze všech fakultních nemocnic historicky nejnižší. Tento problém se dosud nepodařilo vyřešit. Michal Pohanka tvrdí, že v době, kdy nemocnici vedl, byla zmodernizována řada klíčových pracovišť, z nichž některé byly v havarijním stavu. Byly kompletně zrekonstruovány operační sály ortopedické a neurochirurgické kliniky, I. chirurgické kliniky, ORL kliniky a téměř nově byly postaveny prostory pro II. interní kliniku, která je největší interní klinikou v celé ČR. Zasadil se také o vznik projektu výzkumného pracoviště ICRC.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně patří k nejzadluženějším v zemi. Celkové závazky má kolem dvou miliard korun, po splatnosti je zhruba miliarda. Pavlík se rozhodl opustit vedení po pěti letech a vrátit se na místo lékaře ARO. Za jeho vedení se nemocnice loni poprvé po několika letech dostala do hospodaření v kladných číslech, když byla v plusu čtyři miliony korun.

 

Ohodnoťte tento článek!