Kouření při kojení se rozhodně nedoporučuje. Co dělat, když nedokážete přestat?

kouření při kojení
Zdroj: Shutterstock.com

Kojení a kouření jsou dvě věci, které nejdou příliš dohromady, přesto není výjimkou potkat novopečenou maminku s cigaretou. Nikotin se přitom dostává do mléka, což může zpomalit laktaci a ovlivnit zdraví dítěte. Pokud kojící matky nedokážou přestat kouřit, měly by cigarety alespoň omezit na minimum. Víte, čemu se určitě vyvarovat?

Kouření a kojení

Většina lidí zpravidla kouká na matky, které vezou kočárek a v druhé ruce drží cigaretu, se znepokojením, jelikož jak asi sami uznáte, mateřství a cigarety nejsou nejšťastnější kombinací. O škodlivosti cigaret na lidské zdraví není snad ani třeba debatovat, neboť různých zpráv a článků a nemocech, jež kouření způsobuje (včetně rakoviny), existuje již celá řada.

Pokud se žena rozhodne tímto způsobem přistupovat ke svému zdraví, je to samozřejmě pouze její volba. V případě, že se však stane matkou, přebírá zodpovědnost i za další osobu, jíž je její dítě. V tu chvíli je na místě přehodnotit své návyky a zlozvyky, přestože to pro ni nemusí být zcela jednoduché.

Kouření při kojení alespoň omezit

Jestliže žena ani po porodu nedokáže s kouřením přestat, měla by ho alespoň omezit na minimum, což znamená méně než 5 cigaret za den. K tomu by měla volit tabákové výrobky, které obsahují co možná nejnižší procento nikotinu.

V neposlední řadě by také neměla zapomínat na to, že by neměla kouřit minimálně 2,5 hodiny před kojením. Mléko je možno rovněž odstříkat před kouřením, aby vznikla větší časová prodleva.

Proč kouření při kojení škodí?

Odborníci zjišťovali, jaký vliv má kouření na kojící ženu a dítě, které je krmeno. Jeden z těchto výzkumů se týkal dětské koliky, v rámci kterého výzkumní pracovníci došli k závěru, že stačí 5 cigaret denně, aby se následně miminko potýkalo s tímto bolestivým problémem.

Dalším důvodem, proč se kojení a kouření příliš neslučují, je ten, že nikotin zpomaluje laktaci, jelikož snižuje tvorbu prolaktinu, který na ni má výrazný vliv. Nikotin dále ovlivňuje chuť mateřského mléka a dokonce i jeho složení. Zatímco se snižují hladiny vitaminů C, E a mastných kyselin, prooxidační látky jsou zvyšovány. Ty zodpovídají za spoustu negativních biochemických reakcí v organismu.

Ve vyšším množství nikotinu v mateřském mléce může taktéž dojít k zatěžování ledvin a jater, neboť organismus malého miminka nedokáže škodlivé látky odbourávat zdaleka tak dobře, jako organismus dospělého člověka. V případě, že je matka kuřačka, děti celkově hůře prospívají.

Další obtíže způsobené kouřením při kojení

  • Potíže s trávením
  • Častější zvracení
  • Omezená schopnost sát
  • Zhoršený spánek
  • Neklid
  • Plačtivost

Co rozhodně nedělat, pokud nepřestanete kouřit

V případě, že by žena byla silná kuřačka a nedokáže se cigaret úplně vzdát, neměla by za den vykouřit více než 5 cigaret a rozhodně by neměla kouřit méně než 2 hodiny před kojením. Tím by se do mateřského mléka dostalo více nikotinu než je možné tolerovat. Dále by se měla vyhýbat tabákovým výrobkům s vysokým obsahem nikotinu.

Pozor na samotný kouř

Pokud si matka zapálí cigaretu, určitě by to neměla dělat v přítomnosti dítěte a už vůbec ne v uzavřených prostorách. Stejně tak by se ženy s miminkem měly striktně vyhýbat prostorům, kde se kouřilo a nebyly dostatečně vyvětrané, neboť kouř z cigaret je mnohem škodlivější než samotný nikotin. Děti, které bývají vystavovány kouři následně častěji trpí především záněty dýchacích cest, astmaty i zápalem plic.

Zdroje: feedo.cz, nutriklub.cz, vivente.cz

Ohodnoťte tento článek!