Kraj schválil přesun akutní lůžkové péče z nemocnice v Orlové

Zastupitelé Moravskoslezského kraje schválili přesun akutní lůžkové péče z nemocnice v Orlové do nemocnic v Karviné-Ráji a Havířově. Proti tomu před krajským úřadem opět protestovalo víc než 100 lidí, řada řečníků vystoupila i na jednání zastupitelstva. Lidé se obávají hlavně zhoršení dostupnosti zdravotní péče. S přesunem nesouhlasí ani Orlová, jejíž starosta Miroslav Chlubna (Nezávislí a Změna pro lidi) řekl po hlasování novinářům, že město bude chtít nemocnici převzít do svého majetku.

Pro hlasovalo 34 zastupitelů za ANO, ODS a KDU-ČSL, proti bylo 20 zastupitelů a čtyři se hlasování zdrželi. Stěhování a změny se mají uskutečnit v příštích dvou letech. Z Orlové se má stěhovat interna, chirurgie a ortopedie. Zůstat tam má ambulance či rehabilitační péče a měl by se zvýšit počet lůžek pro dlouhodobě nemocné. Stěhovat se má ale i lůžková část rehabilitačního oddělení, protože kraj chce v Karviné vybudovat komplexní rehabilitační centrum. Změny kraj vysvětluje ekonomickou ztrátou či nedostatkem personálu.

Podle hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Martina Gebauera (ANO) byla orlovská nemocnice v roce 2017 ve ztrátě 30 milionů, loni 20 milionů a letos se očekává 70 milionů korun. „Dochází nejen k problému finančního rázu, ale především nedostatek lékařů znamená, že prostě musíme budovat větší jednotky, kde jsou schopni lékaři se vzájemně zastoupit,“ řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Žádoucí je podle něj naopak transformace péče směrem k dlouhodobě nemocným. „Přibývá lidí, kteří tuto péči potřebují, a nejsou k tomu nikde žádné kapacity,“ dodal hejtman.

Gebauer uvedl, že nemocnice v Orlové se nebude zavírat a lékaři a zdravotnický personál o pacienty budou dál pečovat 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Kraj a vedení nemocnice podle něj udělají všechno pro to, aby se změny zaměstnanců co nejméně dotkly. „Stojíme o všechny naše zaměstnance. Nikdo z nich nepřijde o práci. Znovu budeme se všemi zaměstnanci orlovské nemocnice jednat. Ponecháme pak na jejich svobodném rozhodnutí volbu a výběr jedné z těchto nemocnic pro jejich další pracovní působení,“ uvedl Gebauer.

Podle starosty Chlubny ale jde o likvidaci nemocnice. Zaměstnanci nemocnice podle něj nemají zájem jít pracovat do Karviné ani Havířova, takže personálu nebude dost ani v těchto nemocnicích. Orlovská městská rada schválila dopis hejtmanovi a zastupitelstvu.

„Chceme vědět, za jakých podmínek a v jakém časovém horizontu budou ochotni převést orlovskou část nemocnice do majetku města, aby se zahájil proces, který by to umožnil. Jde o personální věci, ekonomické,“ řekl starosta. Podle nejpesimističtějších odhadů by to podle něj mohlo Orlovou přijít až na 20 milionů, ale čeká, že to bude méně. „Lidé si nemocnici tady přejí, chtějí ji zachovat a samozřejmě my jako město bychom k tomu měli udělat veškeré kroky,“ řekl Chlubna.

Také podle předsedkyně Unie sester v orlovské nemocnici Ivety Weisserové zaměstnanci do Karviné a Havířova nechtějí. „Přejdou všude možně, ale nezajistí se personální stabilita Karviné a Havířova,“ řekla novinářům. V orlovské nemocnici pracuje 30 let. „Zůstanu v případě, že přejdeme pod město, ale určitě budu nadále věrná orlovské nemocnici a všem občanům,“ řekla Weisserová. Připomněla, že Orlová zajišťuje akutní péči i obcím v okolí jako Petřvald či Rychvald, celkem desítkám tisíc obyvatel.

Gebauer je přesvědčený, že se zdravotníků přesune dost. „Samozřejmě nepůjdou nikdy všichni, ale půjdou v dostatečném počtu, aby se provoz přesunul a aby opravdu došlo k tomu, že se vytvoří jeden velký kolektiv, kde zdravotníci nebudou přetěžováni na pohotovostních službách,“ řekl.

Hejtman míní, že likvidaci nemocnice by naopak znamenal převod do majetku města. „Pochybuju, že pojišťovny budou schopny s nimi uzavřít smlouvy tak rychle. A nebudou chtít,“ řekl Vondrák. Orlová by podle něj přišla i o akreditace, které má díky karvinské nemocnici, jejímž je pracovištěm.

Orlovští zdravotníci minulý týden vyhlásili stávkovou pohotovost.

Ohodnoťte tento článek!