Kraj Vysočina pomůže obcím platit ordinace pro zubaře

Kraj Vysočina vypíše v příštím roce dotaci na podporu stomatologické péče. Obce budou moci žádat o příspěvek na zajištění zubní ordinace až do výše 300.000 korun. Na podporu kraj vyčlení 1,5 milionu korun. Podmínkou získání dotace bude podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD), že zubař zůstane v obci minimálně pět let. Vysočina má nyní 251 poskytovatelů zdravotních služeb v oboru zubní lékařství, někde jde o zařízení s více lékaři.

„Nedostatek zubních lékařů je celorepublikový problém. Mladí lékaři registrují podstatně menší počet klientů než jejich starší kolegové, tím se problém neošetřených pacientů stále navyšuje,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Výhodnější podmínky pro získání dotace budou mít obce do 10.000 obyvatel. Starosta Jimramova na Žďársku Josef Homolka podporu kraje přivítal. „Průšvih ale je, že asi ti lékaři nebudou. Když se nenajdou lidi, kteří by byli ochotní na venkov jít, tak ta finanční podpora nebude moc platná,“ řekl Homolka. V obci s asi 1100 obyvateli není zubař několik let, působí tam praktický lékař, dětský lékař, ortoped a gynekolog.

V Opatově na Třebíčsku s 800 obyvateli zavřela zubní ordinace v polovině loňského roku. Podle starostky Lenky Štočkové už si lidé našli stomatologa jinde, aktivně ho tak obec nyní nehledá. Důležitější pro ni bylo zajistit praktického lékaře, což se před dvěma lety povedlo díky shodě šťastných náhod, řekla starostka. Lékařka je přímo z Opatova. „Máme mladou, perspektivní a velmi šikovnou paní doktorku. Jsme hrozně spokojení, že ji tady máme. Zubní zatím neřešíme,“ řekla Štočková. Pro lékařku obec upravila ordinaci i služební byt. Náklady starostka odhadla na milion korun. „Tehdy bychom dotaci na zajištění ordinace uvítali, ale museli jsme si pomoct sami,“ doplnila.

Vlastní dotace pro zubní lékaře vyhlásil před časem i Žďár nad Sázavou, kde je 19 ordinací stomatologů. Důvodem bylo, že ordinace v tomto jednadvacetitisícovém městě jsou přeplněné a neregistrují nové pacienty. Podle mluvčího radnice Matěje Papáčka se přihlásil jeden zájemce. Radnice chce dotaci nabídnout znovu, ale zřejmě upraví podmínky. „V letošním roce zatím skončila jedna ordinace praktického zubního lékaře s náhradou. Nedojde však k převzetí všech pacientů. K 31. prosinci bude končit další stomatologická ordinace s 1200 pacienty bez náhrady. Předpokládám, že o svého stomatologa přišlo více než 2000 pacientů a ke konci roku to bude dalších minimálně 1200 pacientů,“ uvedl Papáček.

Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku má dvě zubní ordinace a hledá dalšího stomatologa. Nabízí mu byt i vybavenou ordinaci. S jedním zájemcem jedná. Podle starosty Jana Tourka (KDU-ČSL) je sice podpora nových nespravedlivá vůči současným zubařům, s ohledem na občany je ale nutná. „Mluví pro to argument, že lidé, kteří tady jsou, prostě trpí bolestí, nemá je kdo ošetřit, případně je pošlou do Pardubic nebo Prahy, to je výsměch,“ řekl Tourek.

Kraj Vysočina pomůže obcím platit ordinace pro zubaře
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů