Krajská zdravotní vloni byla v zisku devět milionů korun

Hospodaření Krajské zdravotní, která provozuje v Ústeckém kraji pět nemocnic, skončilo v roce 2018 ziskem devět milionů korun. Společnost loni hospodařila s obratem téměř 7,5 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Kladného hospodářského výsledku se podařilo podle předsedy představenstva Krajské zdravotní Jiřího Nováka dosáhnout i přes rozsáhlé investice a rostoucí mzdové náklady, které se meziročně zvýšily o 9,7 procenta. Krajská zdravotní na ně vynaložila o 392 milionů korun více. Například u všeobecných sester ve třísměnném nepřetržitém provozu se letos stabilizační příplatky zvýšily na 7000 korun měsíčně. „Navýšení mezd se dočkali také sanitáři a ošetřovatelé v nepřetržitém směnném provozu, a to o dva tisíce korun, fyzioterapeuti, ergoterapeuti a sálové sestry si polepšily o čtyři tisíce korun a sestry v jednosměnném provozu získaly příplatek 1500 korun,“ doplnil Novák.

Hospodaření společnosti za loňský rok už projednalo představenstvo společnosti a účetní závěrku předložilo dozorčí radě. „Dozorčí rada přezkoumala výsledky hospodaření a činnosti společnosti v roce 2018,“ uvedl předseda dozorčí rady Leoš Moravec s tím, že je doporučila ke schválení valné hromadě, tedy radě Ústeckého kraje.

Udržet pozitivní trend hospodaření chce Krajská zdravotní i letos. Zatím se jí to daří. „Za první dva měsíce roku 2019 měl být plánovaný schodek hospodaření 2,87 milionu korun, podařilo se jej však snížit o více než jeden milion korun, což je velmi dobrý signál pro splnění stanoveného cíle hospodaření v letošním roce,“ uvedl Novák. Zároveň upozornil, že Krajská zdravotní nedostává s výjimkou dotace na kardiochirurgii, žádné dotace od svého vlastníka, Ústeckého kraje.

Krajská zdravotní plánuje v příštích letech další investice do svých nemocnic. Po skončení auditu v Lužické nemocnici v Rumburku rozhodne, zda v ní bude zajišťovat část akutní lůžkové péče v oborech interna a chirurgie. „Připravujeme výstavbu nového pavilonu v ústecké Masarykově nemocnici, kam přestěhujeme celé kardiocentrum. Cílem je také postupné vybudování urgentních příjmů ve všech nemocnicích Krajské zdravotní a umístění magnetických rezonancí v každé z nemocnic,“ uvedl Chrástecký. Kromě toho chce Krajská zdravotní vybudovat moderní operační sály v děčínské a chomutovské nemocnici. Jejich výstavbu letos dokončí v teplické nemocnici.

Ohodnoťte tento článek!