LA: přes 900 lidí z univerzit je v karanténě kvůli spalničkám

Více než 900 studentů a pracovníků dvou univerzit v Los Angeles, Kalifornské univerzity (UCLA) a Kalifornské státní univerzity, byla tento týden nařízena karanténu kvůli spalničkám, které mohli dostat od svých kolegů. Jde o osoby, které buď nebyly proti infekci očkovány, nebo nemohou prokázat, že jsou imunní. Informovala o tom agentura AP. Zmíněnou dvojici univerzit navštěvuje 65.000 studentů.

Pro dotyčné osoby to znamená, že musí zůstat doma, vyhýbat se kontaktu s ostatními lidmi a musí zpravit úřady, pokud se u nich vyskytnou příznaky nemoci.

Karanténa byla nařízena už v noci ze středy na čtvrtek místního času. Losangeleské úřady ji stanovily na dobu do 24 do 48 hodin, během nichž by lidé v karanténě měli prokázat, že jsou vůči spalničkám imunní, uvedla UCLA. Prostřednictvím lékařských záznamů či testu tak učinily už dvě stovky studentů a zaměstsnaců.

Někteří lidé však možná budou muset zůstat v karanténě až týden. Kalifornská státní univerzita uvedla, že v karanténě zůstává 656 jejích studentů a zaměstnanců, UCLA informovala o další padesátce lidí.

Počet případů spalniček ve Spojených státech se letos blíží 700, což je nejvyšší počet za posledních 25 let. Nárůst případů přičítají odborníci špatné informovanosti rodičů, kteří se brání očkování svých dětí. Zhruba tři čtvrtiny letošních výskytů byly zaznamenány ve státě New York.

Jeden student UCLA, u něhož byla nákaza diagnostikována, mohl v dubnu v areálu univerzity infikovat na 500 lidí, uvedla škola.

Na Kalifornské státní univerzitě jeden ze studentů nakažený spalničkami navštívil knihovnu a možná přišel do styku se stovkami lidí, včetně studentů.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, pacient musí do karantény a vyšetření jsou i další lidé, kteří s ním přišli do styku. Nemoc se šíří vzduchem, inkubační doba, tedy čas od nakažení organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní.

Příznaky nemoci jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Ohodnoťte tento článek!