Léčba nejdražšího pacienta loni stála 74 milionů Kč, má hemofilii

Léčba nejdražšího českého pacienta loni stála 74,12 milionů korun, má hemofilii a pochází z Jihomoravského kraje. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) o tom informovala v tiskové zprávě. Proti nejnákladnějšímu nemocnému z předloňského roku je to o téměř 20 milionů korun víc.

Podle pojišťovny jde o nejvyšší roční výdaje za jednoho pacienta od vzniku veřejného zdravotního pojištění v roce 1997. V roce 2015 dala pojišťovna na léčbu jiného hemofilika 56 milionů korun.

Pacientů s hemofilií je v Česku asi tisícovka, včetně dalších příbuzných poruch krevní srážlivosti, je to více než 5000 nemocných. Nemoc postihuje jen muže, mezi dvaceti nejnákladnějšími pojištěnci VZP je jich sedm. „Dalšími častějšími diagnózami v žebříčku jsou například svalová dystrofie či různé metabolické poruchy,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Léčba hemofile se podle odborníků za posledních 40 let výrazně posunula. Většina nemocných užívá několikrát týdně léky preventivně a nejsou v životě výrazně limitováni. Náklady na léčbu v posledních letech rostou, ročně může stát u jednoho pacienta až desítky milionů korun. Vadný gen přenášejí ženy, které ale až na výjimky hemofilií neonemocní, nemoc postihne až jejich syny.

Ohodnoťte tento článek!