Lékař: Reálně e-neschopenku stále testovat nemůžeme

Lékaři reálně e-neschopenku stále testovat nemohou, řekl Tomáš Nosek ze Sdružení praktických lékařů. Systém jim měl být zpřístupněný včera v poledne, funguje ale jenom pro firmy, které vyrábějí lékařský software. Systém elektronického hlášení pracovních neschopností od lékařů České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavatelům má naostro fungovat od 1. ledna.

V Česku je firem, které programy do ordinací lékařů dodávají, více než desítka. „Záleží především na dodavatelích lékařského softwaru, kdy budou mít připravenu implementaci e-neschopenky, kterou mohou lékaři vyzkoušet,“ uvedl Nosek.

„To, že by od 1. ledna všichni lékaři bez problémů vystavovali e-neschopenky, je zcela nereálné,“ dodal Nosek. Tvůrci systému si podle něj málo zmapovali reálnou praxi v ordinacích lékařů. Praktici opakovaně upozorňují například na chybějící možnost jednoduchého storna při administrativní chybě nebo v případě, že si pacient rozmyslí nastoupit na neschopenku a vezme si třeba raději dovolenou. Za problematické považují také předání celé agendy zastupujícímu lékaři.

Ani již připojené softwary podle Noska testování prakticky neumožňují. Nedovolují vystavit neschopenku s datem před 31. prosincem ani fiktivně po tomto datu. Sdružení praktických lékařů se k problémům e-neschopenky podrobněji vyjádří příští týden na tiskové konferenci.

Nemocnice či lékař budou moci e-neschopenku vyplňovat ve webovém rozhraní, většina ale využije své lékařské softwary. Pacient bude mít stále od lékaře vytištěný průkaz, nemusí ho ale osobně předat v zaměstnání. Kritikům vadí, že nový systém nejde v elektronizaci dál a stále trvá na dokladech v papírové formě.

Opakovaně nemožnost testování a další problémy e-neschopenky řešil i sněmovní výbor pro zdravotnictví. O testování měli zájem také zaměstnavatelé.

Ohodnoťte tento článek!