Lékař: Rouška chrání hlavně okolí, musí se pravidelně měnit

Běžná papírová rouška chrání podle Rastislava Maďara z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava, který se věnuje cestovní medicíně, hlavně okolí, nikoliv před nakažením. Musí se pravidelně měnit, ale je lepší ji mít, než nemít žádnou, řekl. Výrazně roste podle výrobců zájem o ústenky a respirátory z nanovláken, které podle Maďara chrání lépe. V tiskové zprávě o tom informovala Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Kvůli nákaze novým koronavirem v Číně zemřelo 80 lidí, potvrzených případů nakažených je podle posledních údajů 2744. První případy nákazy pocházející z Číny se z evropských států zatím potvrdily jen ve Francii.

Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, respirátory zvenčí dovnitř, tedy k ochraně dýchacího ústrojí nositele. „Běžné papírové roušky chrání víc okolí před člověkem s rouškou, který by mohl být infekční, než daného člověka s rouškou před nakaženými kolem něj,“ řekl Maďar. Podle něj papírová rouška za pár desítek minut dýcháním zvlhne a zvýší se její propustnost. Musela by se proto pravidelně vyměňovat. „Jistá ochrana to je, lepší než nemít žádnou,“ dodal.

Nanovlákenné filtry a respirátory vyrábí v Česku firma Pardam z Roudnice nad Labem. „Mikroorganismy včetně virů a bakterií, které se zachytí v nanovlákenném filtru, díky použitým nanočásticím stříbra v krátkém čase zahynou. Proto uživatelé mohou respirátor používat opakovaně,“ uvedl ředitel firmy Jan Buk.

V Číně své roušky kompletuje brněnská firma Respilion, nanovlákenné filtry podle její jednatelky Jany Zimové splňují nejpřísnější evropské i americké normy odolnosti proti průniku virů a bakterií. Odběratelé z celého světa poptávali za poslední týden zhruba 6,5 milionu ústenek a respirátorů, uvedla Zimová. Minulý rok byl týdenní průměr zhruba 14.000 kusů. Firma jich denně vyrobí až 150.000. Současnou poptávku ale pokrýt nedokáže, protože je kvůli oslavám čínského nového roku do 4. února výroba zastavená. V Česku bude podle ní v příštích dvou týdnech k dispozici 10.000 kusů.

Větší zájem mají i Češi. „Zatímco před koronavirem lidé objednávali v průměru asi 100 nanotechnologických ústenek a respirátorů denně, v neděli už to bylo přes 2500 kusů a zájem dále stoupá,“ sdělil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. Stoupá i návštěvnost webu, který sdružuje české výrobce nanotechnologií. Proti průměru je denní návštěvnost asi čtrnáctinásobná.

„Prakticky každou minutu včetně nočních hodin přicházejí nové objednávky antivirových ústenek, šátků a respirátorů. Lidé posílají své dotazy k účinnosti a použití těchto produktů i přes sociální sítě, začínají se objevovat i dotazy a objednávky z blízkého zahraničí, například ze Slovenska a Polska,“ řekl Kůs.

Lékař: Rouška chrání hlavně okolí, musí se pravidelně měnit
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (66.67%) 3 hlas/ů