Lékaři a lékárníci nově zobrazí soupis všech léků pacienta

Lékaři a lékárníci si nově od 1. června mohou v systému elektronických receptů zobrazit soupis všech léků předepsaných konkrétnímu pacientovi. K možnosti vyzvednout lék s vytištěný receptem nebo ukázat lékárníkovi mail či SMS v mobilním telefonu přibyla také možnost načíst pas nebo občanský průkaz. Lékaři musí všechny vydané recepty evidovat elektronicky od roku 2018. Každý měsíc je jich mezi pěti a 6,5 miliony.

Lidé si mohou vlastní soupis léků zobrazit už od začátku roku. Ukáže se jim také například to, jestli neužívají více léků se stejnou účinnou látkou. Lékařům či lékárníkům může každý přístup zakázat, buď všem nebo vybraným. U lékařů to udělalo dosud asi 2300 lidí, u lékárníků asi 2600.

Ministerstvo zdravotnictví to ale nedoporučuje, lékař či lékárník totiž může v soupisu odhalit i nebezpečné interakce léků. Kvůli špatnému užívání léků podle odhadů zemře v ČR každý rok asi 200 lidí. Podle průzkumu, který si resort nechal zpracovat, si více než pětina lidé nepamatuje názvy všech léků, které užívá.

Ohodnoťte tento článek!