Lékárnám Dr.Max stouply loni v ČR tržby na téměř 18 miliard korun

Lékárnám Dr.Max stouply loni v Česku tržby meziročně o 11 procent na 17,95 miliardy korun. Řekl to Daniel Horák, generální ředitel společnosti Česká lékárna holding (ČLH), která síť Dr.Max provozuje. Společnost patří investiční skupině Penta. Hospodářský výsledek Horák nesdělil, uvedl pouze, že firma je dlouhodobě v zisku. Předloni činil čistý zisk ČLH podle údajů ze Sbírky listin 132 milionů korun.

Dr.Max je největší lékárenskou sítí v Česku, má přes 440 poboček. Více poboček než v ČR má firma v Rumunsku (671) a v Polsku (549). Působí také na Slovensku (300 lékáren), v Srbsku (133) a Itálii (13). Sešlo naopak ze záměru Penty vstoupit se sítí lékáren na čínský trh, který je druhým největším trhem s léčivy na světě. „Byla by to spíš otázka na majitele. Ale pokud vím, došlo k přehodnocení priorit, a s ohledem na nové rozvojové programy v Evropě tam byly aktivity ukončeny,“ uvedl Horák.

Penta informaci o opuštění plánu na expanzi v Číně potvrdila. „Po otestování čínského trhu jsme dospěli k názoru, že je pro nás výhodnější posilovat pozici v Evropě, kde dnes patříme mezi klíčové hráče. Evropa nabízí více skutečných příležitostí, protože ty mají oproti Číně dobrou návratnost investovaného kapitálu,“ řekl mluvčí mateřské Penta Investments Ivo Mravinac.

„Hlavní podíl na tom, že za sebou máme další úspěšný rok, mají jednoznačně naši zaměstnanci – kvalitu jejich práce potvrzují i kontroly regulátora,“ řekl Daniel Horák.

Rostla také vlastní značka produktů, kterých je asi pětina volně prodejných léků, nebo poradenství v dermatologických centrech. Těch má v lékárnách Dr.Max téměř stovku. V pilotním provozu loni společnost otevřela tři prodejny zdravotnických prostředků, jejich úspěšnost chce vyhodnocovat za rok.

K rostoucím tržbám podle Horáka více než 600 miliony korun přispěl e-shop, předloni to bylo o 200 milionů méně. Lidé si objednávají volně prodejné léky či doplňky stravy a většinou si je pak vyzvedávají v lékárně. Horák vítá debatu o tom, zda by bylo možné dodávat až domů i léky na předpis, kterou otevřeli někteří poslanci a ministerstvo zdravotnictví. U některých pacientů, například chronických, je to podle něj možné.

„Pro první recept a složitější diagnózy už je tam spousta otazníků,“ uvedl. Nějakou formu komunikace s lékárníkem by bylo ale podle něj třeba zachovat.

Dr.Max měl v polovině dubna v Česku 446 poboček, meziročně asi o 20 více. Růst jejich počtu je podle Horáka pomalejší než v předchozích letech. Přesto očekává, že se přiblíží pěti stovkám.

Na tiskové konferenci firmy Horák upřesnil, že nejvýznamnější akvizicí loni byla koupě 11 lékáren sítě Na zdraví, jejichž většinovým vlastníkem byla doposud investiční skupina DRFG.

Novými místy pro lékárny v ČR jsou podle Horáka například menší obchodní střediska se supermarketem a několika obchody na krajích malých měst a větších spádových vesnic. Do modernizací lékáren firma investovala asi 120 milionů korun, přibližně o 30 milionů méně než předloni.

V Česku se ročně v lékárnách vydá asi 260 milionů balení léků, z nichž asi polovina je předepsána na recept. Celkem je v Česku zhruba 2500 lékáren, většina v soukromých rukou. Dvojkou na tuzemském trhu je síť Benu, která má 224 poboček.

Lékárnám Dr.Max stouply loni v ČR tržby na téměř 18 miliard korun
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů