Lékařská fakulta v Plzni dostaví do roku 2022 univerzitní kampus

Prof. Jindřich Fínek.

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni dokončí za tři roky nový univerzitní kampus. Soustředí se do něj kompletní výuka budoucích lékařů, kteří zatím musejí přejíždět mezi mnoha budovami rozesetými po celém městě. Dostavbu kampusu za 1,5 miliardy korun vedle fakultní nemocnice zahájili děkan fakulty Jindřich Fínek a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Dostavba hlavní budovy kampusu navazuje na první etapu dokončenou před pěti lety. V Plzni studuje přes 2000 mediků, včetně 500 cizinců.

Fakulta po dokončení kampusu získá po více než 75 letech sídlo, které je vyprojektované přímo pro moderní výuku všeobecného a zubního lékařství, řekl Fínek. Fakulta dosud sídlí v historických budovách, kde dřív byl dětský domov, rolnická škola, krajská politická škola nebo za druhé světové války sídlo nacistické strany NSDAP, využívá také historické vily po vyhnaných židovských majitelích. „Studenti, kteří u nás začnou studovat a nejsou z Plzně, potřebují mapu města, aby se zorientovali,“ řekl děkan.

Nový objekt nazvaný Univerzitní medicínské centrum bude mít v šesti nadzemních podlažích tři posluchárny, 23 místností na praktika a semináře, vyšetřovny s ambulancemi, 29 laboratoří, simulační centrum, studovny a další prostory. Přesune se sem také děkanát a knihovna a bude tu i menza.

„Přestěhují se sem všechny teoretické ústavy, což je důležité nejen ve vztahu k fakultní nemocnici, ale také ve vztahu k Biomedicínskému centru, neboť téměř všichni naši význační pedagogové jsou zároveň činní v Biomedicínském centru,“ řekl Fínek. Koncentrací pracovišť se podle něj zefektivní provoz, zjednoduší se sdílení laboratoří a přístrojů a rozšíří spolupráce pracovišť fakulty. Historické objekty, které fakulta opustí, pak nabídne z prodeji.

První etapa stavby nového kampusu začala v roce 2012. Vznikly tři nové objekty, v nichž už funguje pět teoretických ústavů a dvě budovy výzkumného Biomedicínského centra. Náklady na první etapu včetně vybavení byly 462 milionů. Uvažuje se ještě o třetí etapě za přibližně 100 milionů korun, která zahrne stavbu moderní sportovní haly a zároveň sídla Ústavu tělesné výchovy, který jediný po dokončení současné etapy zůstane mimo nový kampus.

Ohodnoťte tento článek!