Atkinsonova dieta

Atkinsonova dieta

Atkinsonova dieta je založena na přísných pravidlech. Jestliže je dodržíte, můžete během prvních dvou týdnů diety shodit až 7 kilogramů.

Parametry

Vhodná pro: muž / žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 7 kg

Cvičení k dietě: občas

Princip diety

Atkinsonova dieta spadá mezi kontroverzní způsoby snižování tělesné hmotnosti. Jedná se o velmi populární dietu, která na oblíbenosti stále neztrácí, ba naopak. Charakteristickým rysem této diety je, že můžete konzumovat jakékoliv potraviny kromě potravin obsahující sacharidy. Touto cestou dosáhnete rychlého a velkého úbytku na váze. Dieta se může dodržovat jak několik týdnů, tak i měsíců. Je tedy určena i k dlouhodobému dodržování. Záleží na tom, kolik kilogramů chcete shodit.

Aby byla Atkinsonova dieta úspěšná, musíte dodržovat velmi přísná pravidla. Tato dieta je určena všem, kteří nechtějí držet hladovku a nechtějí se omezovat v příjmu tučných potravin. Podmínkou však je, že se musíte vzdát sladkého a potravin, které obsahují právě sacharidy.

Princip Atkinsonovy diety je v tom, že snížíte příjem sacharidů, protože právě sacharidy zvyšují hladinu krevního cukru v krvi. Sacharidy tak tělo připravují k aktivitě. A pokud k žádné aktivitě nedojde, cukry se mění na tuk, který se pak ukládá do tukového úložiště v těle. Nebude-li tedy tělo přijímat žádné sacharidy, začne energii čerpat právě z tukových zásob v těle. A tím dojde k hubnutí.

Co jíst při dietě?

Jídelníček Atkinsonovy diety povoluje všechny uzeniny a maso, mléčné výrobky, zeleninu, ovoce, vejce, celozrnné pečivo (v co nejmenším množství) a hořkou čokoládu (v co nejmenším množství). Z tekutin jsou povoleny všechny neslazené nápoje a v malém množství si můžete dát i víno.

Co nejíst?

Ale Atkinsonova dieta také zakazuje některé potraviny. V první řadě nesmíte konzumovat žádné přílohy, mezi které patří brambory, rýže a těstoviny. Ze zeleniny a ovoce máte zakázáno jíst mrkev, kukuřici, meloun, banány a ananas. V jídelníčku se nesmí objevit žádné sladkosti, slazené nápoje, pivo a ani další alkoholické nápoje (kromě vína).

Výhody a nevýhody

Přední výhodou Atkinsonovy diety je rychlý a trvalý úbytek mnoha kilogramů. Hmotnost se sníží již po několika dnech dodržování diety. Dalším pozitivem je, že se nemusíte vzdávat tučného jídla. A v neposlední řadě vás nadchne, že nebudete mít pocit hladu.

Ale tam, kde jsou výhody, tak jsou i nějaké nevýhody a stejně tak je to i u Atkinsonovy diety. Mezi negativa patří, že tělo nepřijímá nedostatek sacharidů. Jestliže tedy cvičíte a sportujete, budou vám sacharidy ve stravě chybět. Můžete mít během diety chuť na sladké, které však musíte odolat. A v jídelníčku chybí také vitamíny a vláknina.

U Atkinsonovy diety hrozí také zdravotní rizika. Jelikož máte povolenou neomezenou konzumaci tučných jídel, mohou se objevit problémy se žlučníkem či slinivkou břišní.

Ukázkový jídelníček

  • Snídaně: míchaná vejce, 40 g šunky, cibule
  • Svačina: 200 g jogurtu
  • Oběd: 150 g kuřecího masa se zeleninovým salátem
  • Svačina: zeleninový salát s Balkánským sýrem
  • Večeře: 100 g filé se zeleninovou oblohou
Atkinsonova dieta
3.3 (66.67%) 3 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top