Atopický ekzém – příčiny a léčba u dětí i dospělých

Atopický ekzém příčiny a léčba

Atopický ekzém je kožní onemocnění, které nás může trápit již od dětství. Jedná se o vyrážku, která značně svědí a vytváří přitom zarudlá, často i mokvavá a olupující se místa po našem těle.

Příčiny atopického ekzému aneb jak vznikne

Atopický ekzém může vzniknout důsledkem několika příčin. Často bývá alergickou reakcí, kterou mohou vyvolat strava, zvířata či nevhodný oděv, stres, suchý vzduch nebo pocení. K alergickým projevům se mohou dostavit i jiné reakce jako například senná rýma či astma.

U lidí trpících ekzémem v organismu koluje větší množství látky zvané histamin. Ta po uvolnění se do kůže vyvolává alergickou reakci.

Jak atopický ekzém léčit?

K léčbě atopického ekzému se nejčastěji požívají masti a krémy, v pokročilejších případech masti s kortikoidy. Ty dokáží ekzém rychleji utlumit, mají totiž protizánětlivý, protialergický a protisvědivý účinek. Při delším užívání ale ukrývají určitá rizika.

Pokud nevíte, které potraviny či věci nebo látky vám způsobují alergickou reakci doprovázenou atopickým ekzémem, zkuste vynechat za stravy potraviny, které mohou nějakou alergickou reakci vyvolat. Nejčastěji to bývají jahody, vejce, ořechy nebo dokonce i čokoláda. Noste bavlněné prádlo, které kůži dráždí méně. Sprchujte se méně často, zabráníte tím vysoušení pokožky a spíše vlažnou vodou a nepoužívejte parfémované výrobky. Kůži poté osušujte tlakem nikoli třením.

Pro posílení kůže jsou nejlepší zdroje s omega-3 mastnou kyselinou:

  • Rybí tuk – U grónských Eskymáků vědci zjistili nízký výskyt srdečních chorob i přesto, že konzumují velké množství tučných ryb, které jsou ale právě nejlepším zdrojem pro omega-3 mastné kyseliny. Rybí tuk blokuje zánětlivé reakce v těle spojené s určitými nemocemi, dále snižuje krevní tlak a pomáhá v prevenci proti kardiovaskulárních onemocnění.

 

  • Pupalkový olej – Tato divoce rostoucí rostlina pochází ze Severní Ameriky. Rostlina i s kořenem se již dlouhou dobu používá k nejrůznějším léčebným účelům. Zmírňuje projevy ekzémů. Stoprocentní olej můžete zakoupit běžně v lékárnách. Využívejte spolu se zinkem, který podporuje hojení a posiluje funkci imunitního systému.

Pro zvláčnění suché kůže, zmírnění svědění a zánětu pomůže vitamín E. Rozpouští se v tucích, takže tělo tento vitamín uchovává relativně dlouho dobu, především v tukové tkáni a játrech. Je obsažen pouze v několika potravinách, většinou bohatých na tuk – pšeničné klíčky, rostlinné oleje, ořechových jádrech a semenech – mandle, lískové oříšky a slunečnicová jádra.

Atopický ekzém u dětí

U dětí se atopický ekzém může projevit již v prvních měsících života – u kojenců. Objevit se může po celém tělíčku, nejčastěji na obličeji, krku a šíří se dále jako reakce na různé podněty.

Při léčbě atopického ekzému u dětí je potřeba hlavně zmírnit zánět kůže, odstranit mokvání a zvláčnit suchou pokožku dítěte. Proto je doporučeno prát prádlo v mýdle, ne v pracích prášcích a nepřidávejte aviváž. Pokožce, která trpí atopickým ekzémem prospívají kratší koupele ve vlažné vodě, dobré je vyzkoušet koupel s měsíčkem. Přednost v oblečení dejte bavlně či bambusu. Také je dobré omezit množství plyšových hraček.

Atopický ekzém u miminek a kojenců

Atopický ekzém u miminek a kojenců

Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí

Krémy a masti – léky na atopický ekzém

Nejoblíbenějšími krémy a mastmi proti atopickému ekzému jsou Excipial, Linola, Infadolan, Balneum Hermal a Sensicutan.

Kompletní seznam léků proti atopickému ekzému naleznete zde: Léky na atopický ekzém.

Vyhledejte lékaře, pokud:

  • je ekzém rozsáhlý či se vám pořád vrací
  • mokvá nebo se objevují hnisavé vřídky
  • ekzém se při domácí léčbě nezlepší do čtyř dnů
Atopický ekzém – příčiny a léčba u dětí i dospělých
3.5 (69.33%) 15 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top