Autismus je vrozená neurologická porucha, která se obvykle projeví v raném dětství (kolem druhého roku života). Častěji postihuje chlapce než dívky.
Příčiny vzniku autismu doposud nejsou známé. Odborníci se však shodují, že vliv může mít kombinace genetických faktorů a látek, které nepříznivě zatěžují lidský organismus a životní prostředí.
Autismus se řadí mezi poruchy autistického spektra (PAS). Podle mezinárodní klasifikace nemocí můžeme rozlišit různé formy, kam patří dětský autismus, atypický autismus, Rettův syndrom, Aspergerův syndrom nebo dezintegrační porucha.
Aby mohl být dítěti diagnostikován dětský autismus, musí se projevit problémy ve všech třech oblastech akustické triády, která zahrnuje komunikaci, sociální interakci a představivost.
Mezi projevy spojené s autismem patří potíže ve vývoji řeči, problémy se sociálními vztahy, chápáním druhých a komunikací s lidmi, nedostatek empatie, stereotypní či opakující se chování nebo také nezvyklé reakce na běžné podněty.
Autismus se nedá vyléčit, jeho projevy je však možné pomocí správného přístupu zmírnit. K tomu je vhodná například speciální péče s využitím metodiky kognitivně behaviorální terapie. Důležitý je také respekt, trpělivost a pochopení od ostatních.