Bezlepková dieta

Bezlepková dieta

Bezlepková dieta je založena na tom, že se nekonzumují potraviny obsahující lepek. Je určena lidem s celiakií, s Duhringovou chorobou či s alergií na lepek.

Parametry

Vhodná pro: muž / žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc:

Cvičení k dietě: nikdy

Princip diety

Bezlepková dieta se nedrží za účelem hubnutí, ale předchází se díky ní zdravotním komplikacím u lidí, kteří mají celiakii, Duhringovu chorobu či alergii na lepek. Bezlepková dieta je doživotní, protože právě celiakie je doživotní nevyléčitelná nemoc.

V jídelníčku se nesmí objevovat potraviny, které obsahují lepek. A právě lepek najdete v běžném pečivu, těstovinách a dalších produktech. Nesmíte jíst ani sušenky, müsli, pivo či běžně dostupné zákusky. Vždy dbejte na to, aby se jednalo o bezlepkové potraviny, které dnes najdete v každém lepším obchodě. Na trhu je dnes velký výběr potravin bez lepku a můžete koupit bezlepkové mouky, těstoviny, pečivo, ba dokonce i bezlepkové pamlsky. Nebudete o nic ochuzeni. Cena bezlepkové stravy je však vyšší.

Jestliže s bezlepkovou dietou teprve začínáte, myslete na její pestrost. Neměli byste si připravovat denně stejné pokrmy, protože by se tak do těla nedostaly všechny důležité živiny a vitamíny. Než si jakýkoliv výrobek koupíte, nejprve si přečtěte jeho složení.

Co jíst při dietě?

Bezlepková dieta povoluje v jídelníčku následující potraviny: ovoce, zelenina, brambory, rýže, semínka a ořechy, hrách, čočka, fazole, sójové boby, cizrna, kukuřice, pohanka, amarant, jáhly, quinou, maso, vejce, sádlo, mléčné výrobky a oves bez lepku.

Co nejíst?

Musíte-li dodržovat bezlepkovou dietu, vyhněte se pšeničné, žitné, špaldové a ječmenné mouce, pečivu, chlebu, zákuskám, těstovinám, kukuřičným lupínkám s lepkem, strouhance, piškotům, kuskusu, pšeničnému škrobu, sladkostem, uzeninám, salámům a dalším potravinám obsahující lepek.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top