V podbřišku se nacházejí velmi důležité orgány, jako je močové ústrojí, tlusté střevo se slepým střevem i pohlavní ústrojí. Bolest v podbřišku proto může signalizovat velmi závažné zdravotní komplikace, které není radno podceňovat.
Mezi nejčastější příčiny bolesti v podbřišku patří premenstruační syndrom (PMS) nebo také bolestivá menstruace (dysmenorea). Úlevu při těchto potížích může přinést užívání antikoncepce či gestagenů, léky na tlumení bolesti nebo také teplé obklady na podbřišek.
Bolest v podbřišku může signalizovat také přítomnost myomů a cyst v ženském těle. Na vině však bývá také nemoc s názvem endometrióza.
Bolest v levém podbřišku může signalizovat neprůchodnost střev či divertikulitidu, bolest na pravé straně naopak často značí zánět slepého střeva, onemocnění konečníku, nádory tlustého střeva, ulcerózní kolitidu či Crohnovu chorobu.
Pokud za bolest v podbřišku může mimoděložní těhotenství, je většinou nutné vyhledat lékařskou pomoc, protože se může jednat o velmi nebezpečný stav, který ohrozí pacientku na životě.
Bolest v podbřišku v těhotenství není nic neobvyklého, pokud ji však doprovází také špinění nebo krvácení, je nutné konzultovat obtíže s lékařem.
Bolest v podbřišku u mužů má řadu příčin, jako je například zánět prostaty, zvětšená prostata, nádor prostaty, zánět varlete nebo také torze varlete.