Dieta Scarsdale

Dieta Scarsdale

Chcete-li během 14 dnů zhubnout až 7 kilogramů, zvolte dietu Scarsdale. Při ní musíte dodržovat pravidla, která stanovují správný podíl bílkovin, sacharidů a tuků.

Parametry

Vhodná pro: muž / žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 3 – 7 kg za dva týdny

Cvičení k dietě: 2x až 3x týdně

Princip diety

Pod dietou Scarsdale se podepsal americký kardiolog Herman Tarnower, který dietu sestavil již v roce 1970. Vydal také knihu The Complete Scarsdale Medical Diet, ve které svou nízkokalorickou dietu podrobně popisuje. Dieta je založena na dodržování určitých pravidel, která se týkají podílu bílkovin, sacharidů a tuků. A je určen také maximální denní kalorický příjem. Během prvních čtrnácti dní se vám podaří zhubnout až sedm kilogramů.

Dieta Scarsdale se skládá ze dvou fází. První fáze trvá čtrnáct dní a druhá fáze, udržovací, trvá také čtrnáct dní. Tyto fáze se po čtrnácti dnech neustále střídají, dokud tělesná hmotnost neklesne na požadovanou. První fáze by rozhodně neměla trvat déle než čtrnáct dní v kuse.

Denní příjem by měl představovat 43 % bílkovin, 22,5 % tuků a 34,5 % sacharidů. Denní kalorický příjem by neměl překročit hranici 5 040 kJ (1 200 kcal).

Dieta je založena na pravidelném stravování, přičemž v první fázi je snídaně každý den stejná. K obědu a k večeři se doporučují převážně bílkovinné potraviny. Dodržujte také pitný režim a můžete pít jak čaj, tak i kávu bez cukru.

Při dietě je zvýšen příjem bílkovin a zároveň snížen příjem sacharidů. Ale pozor, při nesprávném dodržování může dieta skončit jo-jo efektem.

Co jíst při dietě?

V první fázi bude každý den snídaně stejná, a to jeden kus ovoce či půl grepu a k tomu krajíc celozrnného chleba. Na oběd si připravte například rajčatový salát s masem, ovocný salát, rybu se zeleninou, kuře se zeleninou, špenát se sýrem a podobně. A k večeři si můžete dát rybu se salátem, luštěniny či kuřecí maso na špenátu.

Druhá fáze diety povoluje prakticky jakékoliv jídlo, ale je nezbytné dodržet výše zmíněný poměr. Jíst můžete ovoce, zeleninu, ořechy, vejce, netučný sýr, celozrnné potraviny a maximálně dva krajíce celozrnného chleba denně.

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodou je rychlá redukce tělesné hmotnosti. Během prvního týdne dodržování diety můžete shodit až čtyři kilogramy. Ale nevýhodou je, že na počátku dodržování diety se můžete cítit hladoví.

Ukázkový jídelníček

  • Snídaně: jeden kus ovoce, nebo půl grepu, krajíc celozrnného chleba
  • Oběd: kuře se zeleninovým salátem, lžička olivového oleje, čaj bez cukru, ovoce
  • Svačina: mrkev a celer
  • Večeře: ryba s nízkokalorickou zeleninou, lžíce slunečnicového oleje, čaj bez cukru

Praktický tip

Dodržujte pitný režim. Budete-li mít mezi jednotlivými jídly hlad, dejte si zeleninu. Celer a mrkev můžete při dietě konzumovat v libovolném množství.

Dieta Scarsdale
2 (40%) 1 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top