Kapky Ditustat patří mezi antitusika, což jsou léky, které potlačují vysilující, suchý a dráždivý kašel. Ditustat se tedy používá především pro snížení dráždivosti v oblasti hrtanu a průdušnice a k utlumení neproduktivního dráždivého kašle při zánětech hrtanu, akutních i chronických zánětech dýchacích cest, pneumotoraxu a krvácení z dýchacích cest různého původu.

Přípravek Ditustat je volně prodejný lék určený pro dospělé a pro děti od 6 měsíců. Pacienti by je ovšem bez porady s ošetřujícím lékařem neměli užívat déle než 5 dnů, u dětí to jsou pouze 3 dny. Lék také není vhodný pro těhotné nebo kojící ženy.

Ditustat a jeho užívání

Ditustat složení

Léčivou látkou v přípravku Ditustat je dropropizinum 22 mg v 1 ml roztoku, což je 26 kapek. Mezi další pomocné látky patří badyáníková silice, silice máty peprné, polysorbát 80, monohydrát kyseliny citronové, monohydrát sodné soli sacharinu, kyselina sorbová a čištěná voda.

Ditustat dávkování

Ditustat mohou užívat již děti od 6 měsíců. Dávkování poté závisí na věku:

  • Děti od 6 do 12 měsíců: 6 kapek 3‒4x denně
  • Děti od 1 roku do 3 let: 13 kapek 3‒4x denně
  • Děti od 3 do 13 let: 26 kapek 3‒4x denně
  • Větší děti a dospělí: 52 kapek 3‒4x denně nebo 25 kapek 6‒8x denně

Jednotlivé dávky nesmí být podávány dříve než po čtyřech hodinách.

Varianty přípravku Ditustat a jejich cena

Perorální kapky na kašel Ditustat můžete zakoupit buď v balení 25 ml nebo v balení 50 ml. Cena menších kapek se pohybuje kolem 85-100 korun. Větší koupíte zhruba za 130 korun.

Ditustat na noc

Kapky Ditustat mají silný účinek, používají se proto často k utlumení suchého dráždivého kašle v noci. Kromě toho také mohou příznivě ovlivnit i kašel alergického původu.

Vedlejší účinky Ditustatu

Nežádoucí účinky přípravku Ditustat nejsou časté. U některých pacientů se může vyskytnout nevolnost a zvracení, poruchy zažívání, pálení žáhy nebo průjem. K dalším vedlejším účinkům patří také slabost, zmatenost, bolesti hlavy a bušení srdce.

Pokud zaznamenáte jakékoliv nežádoucí účinky nebo neobvyklé reakce na tento přípravek, poraďte se o jeho dalším užívání s ošetřujícím lékařem. Kromě toho je nutné konzultovat s lékařem také některé činnosti, jako například řízení motorových vozidel a obsluhu strojů, protože Ditustat na ně může mít mírně nepříznivý účinek.

Ditustat nebo Sinecod

Sinecod patří stejně jako Ditustat mezi antitusika, jedná se tedy o lék, který tlumí suchý a dráždivý kašel. Na rozdíl od Ditustatu, který je dostupný pouze ve formě kapek pro dospělé a děti od 6 měsíců, můžete Sinecod zakoupit v různých variantách.

Sinecod 0,5 % perorální kapky jsou určené pro děti již od 2 měsíců. Sinecod 0,15 % sirup mohou užívat dospělí, dospívající a děti od 3 let. Tato varianta je vhodná právě pro děti, které ocení užívání léku ve formě chutného sirupu spíše než kapky nebo prášky. Sinecod 50 mg tablety mohou naopak užívat pouze dospělí a dospívající od 12 let.

Ditustat příbalový leták

(Dropropizinum)
Perorální kapky, roztok.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
TEVA Czech Industries s.r.o., Opava – Komárov, Česká republika

Složení

Léčivá látka:
Dropropizinum 22 mg v 1 ml (1ml = 26 kapek) roztoku.

Pomocné látky:
Badyáníková silice, silice máty peprné, polysorbát 80, monohydrát kyseliny citronové, monohydrát sodné soli sacharinu, kyselina sorbová, čištěná voda.

Indikační skupina
Antitusikum.

Charakteristika

Nekodeinové antitusikum odpovídající silným antitusickým účinkem působení kodeinových přípravků. Jen minimálně ovlivňuje dechové centrum. Jeho současný antihistaminový účinek může příznivě ovlivnit i kašel alergického původu. Obsah solubilizovaných silic z anýzu a máty peprné podporuje expektorační účinek přípravku.

Indikace

Ditustat tlumí dráždivý, neproduktivní kašel při zánětech hrtanu, akutních i chronických zánětech dýchacích cest, pneumotoraxu a krvácení z dýchacích cest různého původu. Přípravek je určen pro dospělé i děti od 6 měsíců.

Kontraindikace
Lék nesmí být podáván pacientům s přecitlivělostí na dropropizin, pacientům s onemocněním spojeným se zvýšenou produkcí hlenu v dýchacích cestách nebo se zhoršenou funkcí sliznic (Kartagenerův syndrom, ciliární dyskinesie)
Lék nesmí užívat těhotné a kojící ženy a děti do 6 měsíců.
U pacientů s těžkým poškozením jater nebo ledvin musí být pro podání Ditustatu zvlášť závažné důvody.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky nejsou časté. Může se vyskytnout nevolnost, zvracení, pálení žáhy, poruchy zažívání, průjem, slabost, ospalost, zmatenost, bolesti hlavy a bušení srdce.
Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcích se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem

Interakce

Interakce nejsou dosud známy. Opatrnosti je třeba dbát při užívání sedativ pro možnost zesílení sedativního účinku. Není vhodné kombinovat Ditustat s jinými léky proti kašli bez porady s lékařem. Při předepisování jiných léků lékařem oznamte, že užíváte Ditustat.

Dávkování a způsob použití

Děti:
6–12 měsíců: 6 kapek 3–4krát denně
1–3 roky: 13 kapek 3–4krát denně
3–13 roků: 26 kapek 3–4krát denně

Větší děti a dospělí:
52 kapek 3–4krát denně nebo 25 kapek 6–8krát denně.

Způsob podání
Kapejte z lahvičky ve svislé poloze, dnem vzhůru. Nakapejte na lžičku nebo do menšího množství tekutiny. Po užití zapijte vodou nebo ovocnou šťávou. Nejvhodnější je užívat lék asi půl hodiny před jídlem.

Další informace

Upozornění
Pokud nedojde k ústupu nebo zmírnění příznaků choroby do 5 dnů (u dětí do 3 dnů) nebo se stav zhorší, popř. dojde-li k výskytu neobvyklých reakcí, vyhledejte lékaře.
Přípravek má mírně nepříznivý vliv na řízení motorových vozidel a obsluhu strojů, proto by tyto činnosti neměly být vykonávány bez porady s lékařem.
Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.

Uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před mrazem.

Varování
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Přípravek musí být uchováván mimo dosah a dohled dětí.

Balení
10 ml, 25 ml a 50 ml.

Registrační číslo
36/223/80-C

Datum poslední revize
30.12.2009

Recenze

Hodnocení: 78 %


top