Dukanova dieta

Dukanova dieta

Základem Dukanovy diety jsou potraviny bohaté na bílkoviny. Autorem je francouzský specialista na výživu Dr. Pierre Dukan, jehož dieta je velmi oblíbená ve Francii a Velké Británii.

Parametry

Vhodná pro: muž/žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 6-9 kg za první měsíc

Cvičení k dietě: nikdy

Princip diety

Doktor Pierre Dukan je autorem diety, která redukuje konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru. Do jídelníčku jsou zařazeny výhradně bílkovinové potraviny, ale v pozdější fázi Dukanova dieta povoluje také některé zakázané potraviny. Dukanova dieta je rozdělena do čtyř fází – útočná, rovnoměrná ztráta, upevňující a fáze definitivní stabilizace.

Délka útočné fáze se odvíjí od hmotnosti, jíž se chcete zbavit. Chcete-li zhubnout méně než 5 kg, fázi budete dodržovat 2 dny. Je-li rozmezí od 5 kg do 10 kg, fáze trvá 3 dny. Pokud chcete shodit do 20 kg, musíte fázi dodržet 5 dní a nad 20 kg je nezbytné ve fázi vytrvat 7 dní. Pamatujte však, že první fáze by neměla trvat déle než 10 dní.

Druhá fáze rovnoměrné ztráty je rozdělena ještě dále na dvě podfáze – čistě bílkovinovou a bílkovinovo-zeleninovou. Tyto podfáze se střídají a každou musíte dodržet minimálně pět až sedm dní.

Jakmile dosáhnete vysněné hmotnosti, přecházíte do upevňující fáze, která je pro tělo velmi důležitá. Pokud byste se totiž vrátili k původním stravovacím návykům, ztracené kilogramy byste ihned nabrali zpět. Za každý shozený 1 kg musíte ve fázi stabilizace setrvat 10 dní. Pokud jste tedy zhubli 5 kg, musíte být ve třetí fázi 50 dní. Každý týden ještě navíc musíte absolvovat jeden čistě bílkovinový den.

A poslední fáze povoluje vše, ale má jednu podmínku. Musíte jednou týdně absolvovat čistě bílkovinový den.

Co jíst při dietě?

První fáze povoluje libové telecí a hovězí maso, libovou drůbež a ryby. Maso buď grilujte, vařte na vodě, nebo pečte. Povolena jsou také vejce. Budete-li konzumovat pouze bílek, nejste omezeni množstvím. Jestliže budete jíst směs bílků se žloutky, jsou povolena pouze 4 vejce týdně. Denně vypijte dva litry vody.

Druhá fáze povoluje chřest, rajčata, cibule, kedlubna, sója, lilek, ředkvičky, okurky, brokolici, špenát, houby, celer, pórek, zelí, fenykl, papriku, mrkev a baklažán.

Třetí fáze povoluje denně jedno ovoce, dva krajíce celozrnného chleba a 40 g sýrů. Dvakrát do týdne můžete sníst také jídlo se škrobem, ale maximálně 200 g, a to konkrétně těstoviny, čočku, kuskus, rýži a brambory.

V poslední fázi máte povoleno vše.

Co nejíst?

V první a druhé fázi nesmíte jíst brambory, rýži, těstoviny, kaše, sladkosti, moučné výrobky, vepřové maso, kachnu, husu, alkohol, zelenina (kromě povolené zeleniny z druhé fáze), džemy, ovoce a ovocné šťávy.

Ukázkový jídelníček

Ukázka 1. fáze:

  • Snídaně: omeleta
  • Oběd: karbanátky z drůbežího masa
  • Svačina: tvarohový koláč
  • Večeře: dukanova houska s tuňákem

Praktický tip

Pokud s držením nějaké diety nemáte příliš velké zkušenosti, může být Dukanova dieta správnou volbou. Stačí, když se pouze budete držet výše uvedených doporučení.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top