Forestierova nemoc může být ve vyšším věku důvodem omezené hybnosti. Jak se projevuje?

forestierova nemoc

Forestierova nemoc, označována rovněž pojmem difúzní idiopatická skeletální hyperostóza (DISH), je typ artritidy, která postihuje šlachy a vazy, zejména kolem páteře. Tyto tkáně mohou ztvrdnout a vytvářet výrůstky zvané kostní ostruhy v místě spoje s vašimi kostmi. Onemocnění často nezpůsobuje žádné příznaky, nicméně někteří lidé pociťují bolesti a ztuhlost v zádech, zejména po ránu, které se mohou časem zhoršovat a vést k omezené hybnosti. V čem spočívá terapie nemoci?

Co je Forestierova nomoc?

Forestierova choroba neboli difúzní idiopatická skeletální hyperostóza (DISH) je vzácnější kostnaté vytvrzení vazů v oblastech, kde se připojují k vaší páteři. Jedná se o typ artritidy, jež je charakterizovaná zesílením, kalcifikací (ztvrdnutím) a osifikací (kostnatěním) měkkých tkání, zejména vazů, kloubních tobolek, úponů svalů a šlach.

Tato nemoc mnohdy nemusí způsobovat žádné projevy ani vyžadovat léčbu. Pokud se příznaky objeví, nejčastěji se dostavuje mírná až střední bolest a ztuhlost horní části zad. DISH může také ovlivnit oblast krku, dolní části zad a někteří lidé se mohou potýkat i s obtížemi v jiných oblastech, jako jsou ramena, lokty, kolena a paty. Forestierova nemoc však může být progresivní, čímž se zvyšuje riziko vážných komplikací.

Jaká je příčina Forestierovy nemoci?

DISH je způsoben hromaděním vápenatých solí ve vazech a šlachách, tvrdnutím a nadměrným růstem kostí. Co však způsobuje jejich výskyt, není známo. Přestože etiologie onemocnění není zcela objasněna, studie již ukázaly, že klinické příznaky souvisejí s tvorbou nové kosti.

Předpokládá se, že na nástup onemocnění má vliv několik metabolických faktorů. Forestierova choroba se nejčastěji vyskytuje u starší populace, přibližně od 50 let a více, přičemž prevalence se zvyšuje s věkem. Podle průzkumů jsou ve věku 50 let a starších častěji postiženi muži než ženy přibližně o 10 procent. Mezi rizikové metabolické faktory, jež mohou být původcem obtíží, patří především:

 • Obezita
 • Hyperinzulinémie (zvýšená koncentrace inzulinu v krvi)
 • Diabetes (cukrovka 1. a 2. typu)
 • Hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi)
 • Zvýšený cholesterol v krvi
 • Hypertenze (zvýšený tlak)
 • Ischemická choroba srdeční
 • DNA
Jak často cvičíte?

Jaké má Forestierova nemoc příznaky?

Jak už bylo zmíněno výše, je zcela běžné, že nebudete pociťovat žádné příznaky. U osob, kde se objeví projevy známky onemocnění, bývá nejčastěji postižena horní část zad. Příznaky mohou zahrnovat:

 • Ztuhlost: Tuhost může být nejvíce patrná ráno.
 • Bolest. Můžete pociťovat bolest v zádech nebo v jiných postižených oblastech, jako je rameno, loket, koleno nebo pata.
 • Ztráta rozsahu pohybu páteře. To si můžete všimnout nejvíce při protahování ze strany na stranu.
 • Obtížné polykání nebo chraplavý hlas. Mohli byste je mít, pokud máte postiženou oblast krku.

Jaké hrozí komplikace u Forestierovy choroby?

Lidé s tímto onemocněním jsou vystaveni riziku určitých komplikací, mezi které patří například ztráta rozsahu pohybu v postiženém kloubu, jež může ztěžovat použití tohoto kloubu. Nemoc v rameni potom může výrazně ztěžovat používání paže.

Další potenciální komplikací je obtížné polykání. Kostní ostrohy na krku mohou vyvíjet tlak na jícen postiženého. Tlak z kostních ostruh může také způsobit chraplavý hlas nebo spánkovou apnoe, poruchu spánku, při které opakovaně přestanete dýchat. Tento stav může zřídka vyžadovat i chirurgický zákrok k odstranění kostních ostruh.

Diagnostika Forestierovy nemoci

Pokud pociťujete trvalé bolesti nebo ztuhlost v kloubech či v zádech, domluvte si schůzku se svým lékařem. Aby mohla být nemoc diagnostikována, je potřeba, aby vás lékař odkázal ke specializovanému odborníkovi, tedy k ortopedovi či radiologovi. K odhalení nemoci je nutné provést rentgenové vyšetření páteře a dalších postižených míst. Na snímku by mělo být patrné ukládání kostní hmoty, jež je známkou nemoci. Postižená místa, kde se hmota hromadí, vizuálně připomíná roztavený vosk svíčky.

Léčba Forestierovy nemoci

DISH nelze zcela vyléčit, ale určitý typ terapie může zmírnit příznaky a také zabránit zhoršování nemoci. Důležitou součástí terapie by měla být především fyzická aktivita, která vám umožní dostat bolesti zad pod kontrolu, zmírnit ztuhlost a zvýšit rozsah pohybu. Doporučuje se zejména plavání, protože poskytuje zapojení celého těla bez rizika poranění. Mezi další způsoby terapie patří:

 • Teplo. Ranní ztuhlost a bolest také pomůže často zmírnit právě teplo.
 • Udržení zdravé hladiny cukru. Protože Forestierova nemoc je často spojována s obezitou a cukrovkou, je důležité udržovat si zdravou váhu a hladinu cukru v krvi.
 • Protetika. Pokud máte na patách kostní ostruhy, chůzi vám mohou usnadnit protetika, neboli speciální vložky do bot.
 • Léky proti bolesti. V případě potřeby lze použít nesteroidní protizánětlivé léky, jako je například ibuprofen. Pokud cvičení a fyzioterapie nezmiňují silnou bolest, může být po konzultaci s lékařem řešením i injekce kortikosteroidů. Cílem injekcí je pomoci vám vrátit se k cvičení.
 • Chirurgická operace. Operace se zvažuje pouze v ojedinělých případech, kdy kostní ostruhy stlačují míchu nebo ovlivňují schopnost polykat.

Jak dále pečovat o své zdraví?

Spolu s dodržováním pokynů lékaře, správným množstvím fyzické aktivity a posilováním svalů, které podporují páteř v rámci vašich možností, můžete svůj stav zvládnout dalšími způsoby. Procvičování návyků zdravého životního stylu také pomůže zlepšit vaše celkové zdraví a pomůže vám zvládat bolesti.

Jezte výživnou a vyváženou stravu, která není bohatá na cukry a tuky a vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám. Pokud v současné době kouříte, požádejte svého lékaře, aby vám pomohl přestat kouřit. Starejte se i o své emocionální a duševní zdraví, abyste se dokázali vyrovnat se zvládáním nemoci.

Zdroje: rehabilitace.info, stefajir.cz, mayoclinic.com

Forestierova nemoc může být ve vyšším věku důvodem omezené hybnosti. Jak se projevuje?
4.3 (85%) 8 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top