Ganglion životu nebezpečný není, přesto dokáže člověka pořádně potrápit

16. 10. 2019 9:00
3 nové názory

Pod záhadně znějícím slůvkem ganglion se skrývá hladká bulka, která se vyskytuje především v takových oblastech lidského těla, jež se vyznačují velkým množstvím vazivové tkáně. Nejčastějším místem jeho vzniku jsou dlaně, zápěstí, kotník či chodidla. Výrůstek sám o sobě nikterak nebezpečný není, v jistých případech však může ztěžovat pohyblivost daného kloubu a působit značně neesteticky. Z lékařského hlediska lze ganglion vysvětlit jakožto pseudocystu obsahující hustou tekutinu rosolovitého typu, jejíž rozměry se mohou lišit případ od případu. Některé bulky dosahují velikosti hrášku, zatímco jiné jsou srovnatelné se slepičím vejcem. Existují gangliony, které lze v místě jejich výskytu pohmatem volně posunout, jsou však i takové, jež nejsou pohyblivé zcela vůbec.



Příčiny vzniku ganglionu

Důvodů, které zapříčinily vznik ganglionu, může být hned několik. Tyto bulky se zpravidla objevují v oblastech těla, kde dochází k vyššímu tření. Kromě nadměrného přetěžovaní inkriminovaných vazivových struktur lze však za možnou příčinu označit též prodělaný úraz či infekci v daném místě, stejně jako onemocnění samotných kloubů a šlach.

Za nejvíce rizikové osoby jsou v souvislosti se vznikem ganglionu označováni sportovci, zejména pak gymnasté. Technicky vzato se ovšem může vyskytnout v podstatě u kohokoliv.

Život s ganglionem

Jak již bylo uvedeno v úvodu článku, ganglion životu nebezpečný není. Pakliže ale dosazuje větších rozměrů, může jeho přítomnost pacientovi vadit ze dvou hlavních důvodů, a sice kvůli vzhledu a pohyblivosti dané části těla.

Vyskytl-li se ganglion na zápěstí, což bývá tradičně jedno z nejvíce postižených míst, znamená to, že je na první pohled dost dobře patrný. A něco takového může být pro člověka značně nepříjemné zejména po psychické stránce.

Pokud zároveň tato bulka dosahuje větších rozměrů, mívá dotyčný problémy s pohyblivostí inkriminované oblasti. V jistých případech může být místo postižené ganglionem poměrně bolestivé, především pak tehdy, nachází-li se v blízkosti nějakého nervu.

Léčba ganglionu

Pakliže ganglion dotyčného nijak neomezuje ani nebolí, doporučují lékaři jej ponechat bez léčby. Stejně rychle, jako se výrůstek objevil, může rovněž zmizet. Zároveň se ale může stát, že se po nějakém čase opět vrátí.

Prvotní léčba bude nejčastěji spočívat v mazání postiženého místa analgetickou mastí. Nepomůže-li to, může lékař přistoupit k takzvané magnetoterapii, případně k léčbě pomocí terapeutického ultrazvuku. Pokud ovšem ani to nezabere a pacient nadále v inkriminované oblasti pociťuje bolest, nezbývá než přistoupit k chirurgickému zákroku.

V takovém případě mají doktoři na výběr ze dvou možností – ganglion lze za určitých okolností odstranit pomocí odsátí injekční jehlou, případně prostým vyříznutím. Oba postupy však mají jistá úskalí.

Je možné se ganglionu zbavit nadobro?

Co se týče první metody, k ní lze přistoupit pouze tehdy, není-li obsah bulky příliš rosolovitý. Zároveň zde ale hrozí riziko, že se nepodaří odsát vše, co se v takovém ganglionu nachází, čímž veškeré snahy o odstranění výrůstku přijdou vniveč. Pakliže totiž v postiženém místě zůstane jediná „infikovaná“ buňka, je zde velká pravděpodobnost, že se ganglion v brzké době vrátí. Za tímto účelem bývají do oblasti aplikovány kortikoidy. Problémem nicméně je, že tyto hormonální léky působí negativně na měkké tkáně, neboť je vysušují, v důsledku čehož se stávají náchylnější ke vzniku artrózy či k prasknutí.

Druhou metodou, jak chirurgicky ganglion odstranit, je jeho úplné vyříznutí, odebrání okolních tkání a celkové vyčištění daného místa. Protože však v takovém případě dostanou operované šlachy vcelku „zabrat“, musí pacient počítat s tím, že bude muset po určitou dobu nosit dlahu, která postiženou oblast znehybní. Dost možná se tedy stane, že se v důsledku zákroku ocitne na několik dní v pracovní neschopnosti.

Za účelem tlumení bolesti může lékař dotyčnému nasadit analgetika s protizánětlivým účinkem. Pakliže ganglion vznikl v důsledku nadměrného namáhaní inkriminovaného místa, přičemž tato část těla bude po absolvování zákroku nadále značně zatěžována, je zde bohužel opět velká pravděpodobnost toho, že se výrůstek po čase opět vrátí.

A pokud jde o přírodní léčbu ganglionu, někteří lékaři doporučují postižené místo namáčet, respektive koupat v mořské či vřídelní vodě. Zcela od věci údajně není ani zahřívání bulky pomocí obvazů.

Renáta Bogdániová (neregistrovaný)
Mne sa to vracia pri väčšej pracovnej záťaži. Raz mi bol ganglión zo zápästia injekčne odsatý, ale rýchlo znovu narástol. Pričom zákrok bol značne bolestivý, teda ho ani neodporúčam podstupovať. Na druhý krát sa mi ho podarilo zbaviť zase len prácou, zrejme vačok praskol a tekutina sa rovnomerne rozliala a vstrebala. Aktuálne mám zase. Používam tlakový obväz. Jednak tlmí bolesť a jednak zabraňuje prudkému a neestetickému rastu.

Dobrý den,
těžko radit, když to nevidím. Je boule měkká nebo naopak tuhá? Jak dlouho je to od poranění? Omezuje to vaši hybnost? Můžete zkusit na místo aplikovat například ibalgin krém 3x denně. Pokud máte nějaké pochybnosti, ukažte bouli praktickému lékaři.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?