Jak se zbavit bradavic

Snížená imunita, nedostatek spánku a špatná hygiena. To vše má za následek vznik bradavic, malých neestetických nádorků na kůži. Jsou způsobeny virusem, který je druhově specifický, a tudíž není vzájemně přenosný mezi člověkem a zvířetem. Inkubační doba bradavic se pohybuje od několika týdnů, po měsíce až roky. Některé náhodně vymizí, jiné potrápí hostitele delší dobu.

Co jsou to bradavice

Bradavice jsou nezhoubný nádorek, vyskytující se na kůži a způsobený lidským papilovirem HPV. Tento vir způsobuje přebytečné množství keratinu, který stimuluje zvýšený růst buněk na vnější straně kůže. Bradavice se objevují na rukou, nohou nebo v okolí genitálií.

Často se vyskytují u osob se sníženou imunitou jako jsou například těhotné ženy nebo nemocní lidé. Nedostatek spánku je též jeden z mnoha faktorů snižující obrany schopnost imunitního systému a může být tak důvodem vzniku bradavic.

Druhy bradavic

Bradavice se nazývá podle toho, kde na těle se objeví a jak vypadá:

Na rukou

Bradavice na rukou – verrucae vulgares, nebo lidově vulgární či pravé. Objevuje se na dlani a prstech. Tento druh bývá bezbolestný, může však nepříjemně zarůst pod nehet.

Na chodidlech

Bradavice na ploskách nohou se nazývá bradavice plantární, poddruh bradavice pravé. Vlivem tlaku těla neroste na povrh, nýbrž se zanořuje a zplošťuje. Při chůzi bývá velice bolestivá.

V oblasti genitálií

Genitální bradavice, kondylomata je neznámější druh bradavice. Přenáší se převážně pohlavním stykem. Vyskytuje se i vně genitálií, nejprve jako malé narůžovělé útvary, rychle se však rozrůstají a srůstají do květákovitých tvarů. Vyskytují se u obou pohlaví. Kondylomata je nejčastější sexuálně přenosná choroba v České republice.

Na obličejií

Ploché bradavice se obvykle vyskytují u dětí a mladých dospělých. Nachází se v oblasti obličeje na tvářích, bradě nebo spáncích.  Lehce vystupují nad povrch a dorůstají do velikosti 3 mm. Na dotek nejsou bolestivé.

Střapcové bradavice se objevují jednotlivě v nosních dírkách, ústních koutcích, nebo jinde na obličeji a krku. Jsou nitkovitého tvaru. Odborný název střapcové bradavice je verrucae filliformes.

Léčba bradavic

Léčba bradavic se pro mnoho pacientů zdá být obvykle zdlouhavá. Klíčem úspěchu je v léčbě vytrvat a dodržet veškerá doporučení svého kožního lékaře.

Moderním způsobem léčby je tzv. kryoterapie. Jde o vystavení bradavice velice nízkým teplotám, které jí zmrazí.  Je velice oblíbená, protože v porovnání s ostatními způsoby léčby je rychlá a účinná. Pro domácí použití je vhodný přípravek Warner Kryoterapie, nepoužívejte ho však na bradavice v oblasti obličeje a genitálií. Jako podpůrný prostředek na zvýšení hojení kožních defektů využijte volně dostupného přípravku LAPIS.

Bradavice většího rozsahu a kondylomata se odstraňují chirurgickým zákrokem. Vulgární bradavice lze často odstranit pouze konzervativní léčbou. K tomuto účelu se na výrůstky aplikuje kyselina salycilová a změklá kůže se následně bezbolestně odstraňuje skalpelem.

Časným léčením lze předejít šíření a zarůstání bradavic. Některé přípravky nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Konzultujte proto léčbu se svým kožním lékařem a čtěte příbalové letáky.

Prevence bradavic

Virus HPV, který způsobuje bradavice, se často nachází na koupalištích, šatnách a dalších místech, ve kterých dochází ke kontaktu chodidla s podlahou. Proto nechoďte na těchto místech naboso. Dbejte na pravidelnou hygienu chodidel, které mají tendenci se potit. Nicméně celkově zdravý životní styl, plno spánku a minimum stresu velice pomáhá imunitnímu systému. Právě imunitní systém potlačuje HPV a tím i zabraňuje vzniku bradavic.

Jak se zbavit bradavic
3.5 (70.67%) 30 hlasování

6 comments

 • Radko Hnízdo /

  Dobrý den, na tváři pod uchem se mi objevil výrůstek. Vypadá to na bradavici. U lékaře jsem nebyl. Můžete mi poradit, jak se toho zbavit . Slyšel jsem, že je na to vhodná žlutá šťáva z vlaštovičníku. Děkuji za zpravu. V dokonalé úctě Radko H n í z d o
  hnirad@seznam.cz
  Praha 20.5.2019

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Hnízdo,

   pokud chcete rychlé odstranění bradavice, doporučuji návštěvu dermatologa. Zákrok trvá pár minut a je bezbolestný. Domácí léčba vlaštovičníkem může trvat dlouho a efekt může být neuspokojující. Pozor na kontaminaci oka vlaštovičníkem, rostlina je jedovatá.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marek Hedl /

  Dobrý den, na chodidle se mi udělala bradavice. Ze začátku byla jedna. Teď jsou 4. Mohli by jste mi prosím poradit ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Hedle,

   nejlepší léčbou na bradavice je návštěva dermatologa, který vám jí tekutým dusíkem vypálí. Bohužel se jedná o virové onemocnění, které se snadno rozšiřuje – je potřeba pravidelně dezinfikovat obuv (i domácí), prát ponožky a ručníky na vyšší stupeň, a udržovat si silnou imunitu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den mám dotaz jak bradavic poznám synovy se objevilo něco na páté a poslední dobou ho to bolí dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Simono,

   můžete si vyhledat obrázky pod pojmem veruca vulgaris. S bradavicemi vám ale pomůže jakýkoliv dermatolog nebo váš dětský praktický lékař.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top