Jak se zbavit oparu na rtu a v nose

Jak se zbavit oparu na rtu

Opary jsou nepříjemná a bolestivá záležitost. Vyskytují se nejčastěji na rtu a v nose, a to ve chvíli, když dotyčný má oslabenou imunitu. Viru, který opary způsobuje, se nikdy nezbavíme. Přečkává v našem těle a čeká na vhodnou příležitost, kdy se opět projevit. Proto je dobré vědět, jak vzniku oparu předejít.

Opar neboli herpes, jsou drobné puchýřky, které se tvoří nejčastěji na rtech, nose a genitáliích, jsou naplněné tekutinou a později praskají. Na poškozeném místě se pak tvoří strup. Opar je způsoben virem zvaným Herpes simplex, který patří do skupiny lidských virů. Jedná se o virus, který se může přenášet dotykem, a který zůstává už navždy uvnitř těla pacienta. Je uložen v nervových buňkách a objevuje se nejčastěji pokud máme oslabenou imunitu. Například při nachlazení, únavě nebo stresu. U někoho může být opar vyvolán i pobytem na slunci.

Příznaky oparu

Hlavními příznaky oparu jsou:

  • Svědění
  • Pálení
  • Citlivé puchýřky

Co na opary pomáhá?

Pro urychlení zahojení oparu nám pomůžou jak potravinové doplňky, tak volně dostupné léky. Využít je můžeme již při prvních náznacích vzniku oparu. Účinek by se měl dostavit do 2 – 3 dnů.

Mezi nejznámější potravinové doplňky léčící opary jsou:

  • Vitamin C – tento nejrozšířenější vitamin nám nejen zvyšuje imunitu, ale také urychluje hojení ran a zmírňuje nachlazení. Nejlépe tento vitamin získáte z citrusových plodů, brokolice, červené papriky, jahod a z kiwi. Můžeme ho také samozřejmě zakoupit ve formě tabletek, prášku, či tekutině.
  • Třezalka – tato keříčková bylina se žlutými květy dokáže nejen léčit lehké deprese, ale také účinně pomáhá proti virovým infekcím. K dostání je ve formě krému, tablet, tinktuře.
  • Echinacea neboli Třapatka – velmi známá bylina díky své funkci zvyšování imunity při nachlazení, urychlení hojení ran a kožních zánětů. V poslední době je nejčastěji používaná jako rostlinné léčivo na světě. Echinaceu můžete pořídit ve formě pastilek, tobolek, čaje nebo tinktury. Pokud si Echinaceu pořídíte v tekuté formě a začne vás pálit na jazyku, je to známka, že jste si koupili kvalitní výrobek.
  • Vodilka – využívá se především kořen rostliny. Pomáhá nejen při zvýšení imunity, zažívacích potíží, oční infekci, ale také hojení aft a oparů. Pokud využíváte doplňky s vodilkou, užívejte je během jídla a jen tehdy, pokud pociťujete začínající příznaky nachlazení nebo jiného onemocnění, tzn. po dobu trvání nemoci.

Mezi volně dostupnými přípravky naleznete též spoustu léků na opary jako například gel HERPCLAIR Herpes labialis, který vytváří neviditelnou vrstvu na postiženém místě, omezuje šíření a podporuje proces hojení, tablety Barnys HerpeNormTM nebo krémy ZOVIRAX Duo a Herpesin, které zkracují dobu hojení.

Prevence proti oparu

K rychlejšímu hojení nebo předcházení oparů můžete také přispět používáním ochranného krému na rty s F 15 či vyšším faktorem. Pokud se vám již puchýřky objeví, nedotýkejte se jich. Mohli byste si tak virus přenést ze rtů na okolí. Stejně tak se vyhýbejte používání společných ručníků, holicích strojků či sklenic na pití. Pokud vás trápí stres (i ten může být příčinou vzniku oparů), zkuste jógu, nebo jiné pro vás účinné formy relaxování.

Ve vašem jídelníčku omezte čokoládu, ořechy a celozrnné obiloviny. Přikládání ledu na místo, kde se vám vyskytl opar pomáhá mírnit nejen bolest, ale i vysušování oparů. Pomoci může také krém, který obsahuje lékořici nebo olej z výtažku třezalky. Opary se těmito přípravky potírají dvakrát denně po dobu jejich trvání.

Vyhledejte lékaře, když:

  • vás začnou pálit či bolet oči nebo jste přecitlivělí na světlo. Mohl se vám virus dostat do očí a tím poškodit zrak.
  • máte opar déle než dva týdny, nebo se velmi často opakuje. Je možné, že budete potřebovat krém s antivirovou složkou.
Jak se zbavit oparu na rtu a v nose
3.7 (73.33%) 12 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top