Jaký je magický počet kroků k udržení zdravé váhy? Podívejte se, co říkají studie

chůze k udržení váhy
Zdroj: Pixabay

Nazujte si vycházkové boty a nezapomeňte si s sebou vzít měřič kroků. Riziko rakoviny, srdečních chorob a předčasné smrti totiž můžete snížit právě tím, že denně ujdete až 10 tisíc kroků. Podle nové studie ovšem pomůže jakákoliv chůze.

Studie ukazují, že průměrný člověk přibere 0,5 až 1 kilogram ročně v období od mladé dospělosti až do středního věku, což v průběhu času vede k nezdravé váze a dokonce i k obezitě. Lidé ale mohou snížit riziko obezity tím, že budou více chodit, řekl autor studie Dr. Evan Brittain, docent na oddělení kardiovaskulární medicíny Vanderbilt University Medical Center v Nashvillu.

Nová studie také podle CNN ukázala klíčové výhody většího počtu kroků , což by mělo zabránit chronickým onemocněním a zdravotním stavům, jako je diabetes, spánková apnoe, vysoký tlak, deprese a refluxní choroba jícnu.

Vliv kroků na diabetes a hypertenzi začal stagnovat přibližně po 8 až 9 tisících krocích, ale u ostatních stavů byl vzestup lineární, což znamená, že větší počty kroků nadále snižovaly riziko. „Řekl bych, že poselství, které si z toho odnesete, je takové, že více kroků je vždy prospěšnější,“ uvedl Brittain.

Jedná se o další studii, která ilustruje, jak velký dopad má chůze a jiné formy cvičení na lidské zdraví. Pokud vstanete a hýbete se každý den v týdnu 21,5 minuty, podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemoci snížíte riziko úmrtí ze všech výše uvedených příčin o jednu třetinu.

Současná doporučení pro fyzickou aktivitu u dospělých zahrnují 150 minut středně intenzivního cvičení, jako je rychlá chůze, tanec, jízda na kole, tenis či vodní aerobik, a dva dny věnované cvičení na posílení svalové hmoty každý týden.

„Fyzická aktivita je naprosto úžasná,“ řekl CNN v dřívějším rozhovoru Dr. Andrew Freeman, ředitel kardiovaskulární prevence a wellness na klinice National Jewish Health v Denveru. „Když to zkombinujete s rostlinnou stravou, zbavíte se stresu, dosáhnete lepšího spánku a zlepšíte vztahy s okolím. To je váš magický recept na věčné mládí,“ uvedl Freeman.

Snížení rizika obezity s více kroky

Studie analyzovala v průměru čtyři roky údajů o aktivitě a zdraví od více než 6 tisíc účastníků výzkumného programu The All of Us v National Institutes of Health’s věnovaného výzkumu způsobů rozvoje individualizované zdravotní péče.

Účastníci studie publikované v časopise Nature Medicine na sobě měli sledovače aktivity minimálně 10 hodin denně a umožnili výzkumníkům přístup k jejich zdravotním záznamům za několik let.

„Naše studie sestává v průměru ze 4 let nepřetržitého sledování aktivity, takže jsme byli schopni zohlednit celkovou aktivitu mezi zahájením monitorování a diagnostikou onemocnění, což je hlavní výhoda, protože jsme nemuseli vytvářet předpoklady o aktivitě v průběhu času, na rozdíl od všech přechozích studií,“ řekl Brittain.

Účastníci studie byli ve věku od 41 do 67 let a měli hodnoty indexu tělesné hmotnosti (BMI) od 24, 3, což je považováno za zdravé, do 32, 9, což je vyhodnocováno jako obezita.

Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří ušli denně asi 8200 kroků, měli menší pravděpodobnost, že budou obézní nebo budou trpět spánkovou apnoe, kyselým refluxem a depresemi. Spánková apnoe a reflux dobře reagují na hubnutí, jelikož to může snížit tlak na hrdlo a žaludek, zatímco cvičení je základním kamenem v léčbě deprese.

Studie dále zjistila, že účastníci s nadváhou (s BMI od 25 do 29) snížili riziko, že se stanou obézními, o polovinu, pokud zvýšili počet kroků na 11 tisíc denně. Toto navýšení kroků pak ve skutečnosti vedlo k 50% snížení kumulativního výskytu obezity po pěti letech, odhalila studie.

Aplikováním dat na konkrétní příklad autoři uvedli, že jedinci s BMI 28 by mohli snížit riziko obezity o 64 % zvýšením počtu kroků z přibližně 6 tisíc na 11 tisíc za den.

Nedávné studie o výhodách kroků

Studie zjistila, že přínosy pro zdraví rostly s každým krokem, ale dosáhly vrcholu u 10 tisíc kroků, poté účinky odezněly. Počítání kroků může být obzvláště důležité pro lidi, kteří se věnují nestrukturované a neplánované fyzické aktivitě, jako jsou domácí práce, zahradničení nebo procházky se psem.

„Především jsme odhalili souvislost mezi náhodnými kroky (podniknuté v každodenním životě) a nižším rizikem rakoviny a srdečních chorob,“ poznamenal spoluautor studie Borja del Pozo Cruz, docent na University of Southern Denmark v dánském městě Odense a vedoucí výzkumný pracovník v oblasti zdravotnických věd na univerzitě v Cádizu ve Španělsku.

Del Pozo Cruz a jeho výzkumný tým nedávno zveřejnili podobnou studii, která říká, že chůze zahrnující 10 tisíc kroků denně snižuje riziko demence o 50 %. Podle předchozí studie riziko kleslo o 25 % při pouhých 3800 krocích denně.

Pokud však chůze probíhala rychlým tempem 112 kroků za minutu po dobu 30 minut, maximalizovala snížení rizika, což vedlo k poklesu pravděpodobnosti demence o 62 %. Ani těch 30 minut rychlé chůze ale nemuselo proběhnout najednou, dalo se to rozložit do celého dne.

Výzkumníci zjistili, že souvislost mezi 30minutovou chůzí a snížením rizika závisí na studovaném onemocnění. Nová studie také poukázala na souvislost mezi intenzitou kroků a zdravotními přínosy, ačkoli vztah byl méně konzistentní než u počtu kroků, uvedli vědci.

Pravdou je, že vždy platil stejný cíl. Najděte pro sebe výzvu na úrovni, na které právě jste. Samozřejmě se nejprve poraďte se svým lékařem, ale vaším cílem by mělo být se každý den zhruba na 30 minut zadýchat.

Zdroj: edition.cnn.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, cdc.gov

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top